Piątek, 9 maja 2014
Andrzej Bobkowski, Listy do Aleksandra Bobkowskiego 1940-1961, oprac. Joanna Podolska. Biblioteka „Więzi”, Warszawa 2013.
Andrzej Bobkowski zapewnił sobie miejsce w polskiej epistolografii listami do matki, Stanisławy Bobkowskiej, oraz korespondencją z Jerzym Giedroyciem. Światło dzienne ujrzały również korespondencje z Tymonem Terleckim, Anielą Mieczysławską i Jarosławem Iwaszkiewiczem. W setną rocznicę urodzin autora Szkiców piórkiem, Biblioteka „Więzi” wydała dziewiętnaście epistoł, adresowanych do stryja diarysty – Aleksandra Bobkowskiego. Obejmują one lata 1940-1961 i, jak zauważa Joanna Podolska, stanowią „klucz do poznania dziejów jego rodziny, głęboko zakorzenionej w historii Polski”. Niektóre jednostki epistolarne zostały wcześniej opublikowane w pismach „Ameryka – Echo”, „Odrze” i „Magazynie Gazety” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Inżynier kolejnictwa Aleksander Bobkowski był bratem ojca Andrzeja, generała brygady, Henryka Bobkowskiego. W II Rzeczypospolitej dosłużył się stopnia pułkownika, piastował stanowisko wiceministra komunikacji, współzałożył i prezesował Polskiemu Związkowi Narciarskiemu. Dzięki jego inicjatywie wybudowano między innymi kolejkę na Kasprowy Wierch, rozbudowano dworce kolejowe w Krynicy, Krakowie i Zakopanem. W 1934 roku zawarł związek małżeński z Heleną Zwisłocką – córką prezydenta RP Ignacego Mościckiego. 17 września 1939 przekroczył granicę i został internowany razem z polskim rządem w Rumunii. Następnie trafił do Szwajcarii. Tam przez krótki okres czasu prowadził sklep spożywczy. Potem pracował jako laborant oraz doradca klubu turystycznego. Mieszkał z małżonką w bardzo skromnym lokum. Zmarł 28 lutego 1966 r. 10 września 1993 prochy Aleksandra i jego żony sprowadzono do Polski. Spoczywa na Powązkach. Pierwszy list w powyższym tomie został wysłany z Francji, gdzie autor Pożegnania prowadził pralnie dla uchodźców. Interesanci nie wiedzieli, że był jedynym pracownikiem zakładu. Zamknął go w 1940 roku na skutek nasilającego się reumatyzmu. Likwidację firmy pralniczej argumentował zawiedzionym klientom chorobą praczki. Kolejne epistoły opisują początki pobytu w Gwatemali oraz zmaganie z nowotworem …
Wyświetlono 25% materiału - 266 słów. Całość materiału zawiera 1066 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?