Poniedziałek, 5 maja 2014
Witold Gombrowicz, Kronos. Wydawnictwo Literackie, Kraków 2013.
CzasopismoKwartalnik Wyspa
Tekst pochodzi z numeru27
Nikomu, kto sięga po pismo literackie, nie trzeba wyjaśniać, czym jest Kronos i kto tę „gębę” popełnił. Darujmy więc sobie wstępy. Z uwagi na to, że napisany został językiem skrajnie nieliterackim, doskonale koresponduje ze swym przeciwieństwem pod względem formy – Dziennikami. Kronos wydaje się być suplementem do tej niejako filozoficznej wersji życia autora. Choć prawdopodobnie jest zupełnie na odwrót…„Inne dzienniki powinny mieć się do niniejszego, jak słowa «jestem taki» do słów «chcę być taki». Przyzwyczailiśmy się do słów martwych, które tylko stwierdzają, ale lepsze jest słowo, które powołuje do życia. Spiritus movens.” (Dziennik 1953–1956, Wyd. Literackie, 1986, s. 58) A więc Kronos – tytuł intymnych zwierzeń Witolda Gombrowicza to nic innego jak wskrzeszenie jego literackiej siły i wypowiedź ducha artysty. „Gdyby udało mi się przywołać tego ducha poruszającego na stronice dziennika, mógłbym niejednego dokonać” (tamże). I tak, 44 lata po swojej śmierci, Witold Gombrowicz deklamuje nam swoją, bodaj ostatnią już spowiedź. Kronos i Dzienniki – zupełnie niepodobni bracia bliźniacy, spętani więzami krwi i dat. Opis samego siebie oraz obraz siebie widziany z perspektywy, niejako przez lornetkę, którą Gombrowicz posiadał i ubóstwiał, czego dowodem są liczne fotografie zamieszczone na kartach Kronosu. Kronosu-abstraktu, a nie osoby (wówczas odmieniałby się Kronosa), bo tak redaktorzy (współautorzy) postanowili potraktować (odczytać) tytuł książki, nadany jej przez samego Gombrowicza. Pod względem edytorskim mamy do czynienia z dziełem kompletnym, uzupełnionym o liczne przypisy, tabele, fotografie, indeksy, notę wydawniczą, a także wstęp Rity Gombrowicz, będącej inicjatorką wydania Kronosu, oraz posłowie Jerzego Jarzębskiego. Wymagająca forma tej pozycji negatywnie wpłynie na jej poczytność, lecz waga tematu i oprawa medialna znacząco podniosą sprzedaż, jednoznacznie zaliczając ją do grona tych, które są obowiązkowe do nabycia …
Wyświetlono 25% materiału - 272 słów. Całość materiału zawiera 1089 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się