Poniedziałek, 5 maja 2014
Eda Ostrowska, Oto stoję w deszczu ciała (dziennik studentki). Jirafa Roja, Warszawa 2013.
CzasopismoKwartalnik Wyspa
Tekst pochodzi z numeru27
Jeśli ktoś zastanawiał się kiedyś, jak myśli i czuje poeta, jak próbuje oddać wrażenia płynące ze zmysłów, jak patrzy i pamięta, to może oznaczać, że tomik poetki Edy Ostrowskiej jest właśnie dla niego. Lektura wznowionej po trzydziestu latach poetyckiej prozy zatytułowanej Oto stoję w deszczu ciała jest trudna i wymaga skupienia, odnalezienia w sobie wyobraźni i chęci współodczuwania, lecz wynagradza wysiłek niezwykłym opisem niezwyczajnego doświadczenia autorki. Opisem pełnym bólu i walki, zapisem potykania się o własną wrażliwość, zawadzającą na każdym kroku, lecz prowadzącą ku pewnego rodzaju wyzwoleniu – od choroby i siebie samej, dwudziestoletniej. Oto stoję w deszczu ciała zgodnie z podtytułem jest dziennikiem, notesem młodej dziewczyny oddalającej się od świata w stronę szaleństwa, w narkotyczny (dosłownie) taniec ze śmiercią. Psychiczne cierpienie, pragnienie rozpłynięcia się w nicości, przedziwna szarpanina z samą sobą w obecności innych i jakby pod swoim własnym wszechwidzącym, okrutnym okiem – ma w sobie coś tak przejmującego, że trudno o tym zapomnieć. Można spróbować zidentyfikować w Oto stoję… obszary eksplorowane przez poetkę i później: autobiografizm, metafizyczność doznań, poszukiwania lingwistyczne i kreacyjność przyciskanego do muru języka, w końcu samo pisanie jako czynność, która jest celem i metodą komunikacji, jest jedyną możliwością. Książka złożona jest z dwóch części, obie wypełniają krótkie zapiski. Autorka zapisuje dzień i godzinę. Jest pedantyczna, a jednocześnie przecież coś ukrywa. Pozorna otwartość zapisków notesu jest tak naprawdę grą w odsłanianie się i zakrywanie. Zapiski stanowią rejestrację pragnienia wolności, manifestację wrażliwości i …
Wyświetlono 25% materiału - 236 słów. Całość materiału zawiera 945 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się