Piątek, 15 czerwca 2012
Rozmowa z Włodzimierzem Albinem, nowym prezesem Polskiej Izby Książki
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru71
W swoim wystąpieniu programowym przed wyborem na prezesa Polskiej Izby Książki Włodzimierz Albin podsumował dotychczasowe działania Izby i wskazał na cele branży na najbliższe lata. Według niego polski rynek książki znajduje się na początku kryzysu, którego przyczyną będą zmiany technologiczne związane z produkcją i dystrybucją książek oraz zmiany kulturowe wywołane rozwojem Internetu, ponieważ zostały zakwestionowane podstawy, na jakich oparte było działanie wydawców: prawo autorskie i kulturotwórcza rola wydawców. Przez pierwsze lata działalności w nowych warunkach ekonomicznych i społecznych wystarczało, że Izba pilnowała zerowej stawki VAT na książki, czuwała nad realizacją i zmianami w prawie autorskim oraz nad funkcjonowaniem dystrybucji i udostępniania książek. Rzeczywistość, zdaniem Albina, staje się dla branży książkowej dramatyczna: zakwestionowana została na początku potrzeba istnienia segmentu edukacyjnego, negowane są zasady prawa autorskiego pod pozorem niedostosowania do zmian technologicznych. Państwo nie broni naszych praw w tym zakresie, regulacje działalności gospodarczej i przepisy podatkowe mogą doprowadzić do likwidacji małych wydawnictw i księgarń niezależnych. Widać też, że sami nie mamy jeszcze wizji współczesnych modeli biznesowych, uwzględniających rozwój technologiczny w dziedzinie książki i informacji. Dlatego też Polska Izba Książki musi stać się silną, zamożną organizacją, zawrzeć sojusz z organizacjami twórczymi i branżowymi. Potrzebne są dobre relacje z władzami państwowymi, z instytucjami unijnymi i z międzynarodowym ruchem wydawniczym. – Będziemy słyszalni, apelował Włodzimierz Albin, jeśli będziemy samodzielni finansowo i utworzymy silne biuro Izby, które odciąży organy wybieralne od prac administracyjnych oraz doradzać nam będą prawnicy, pomocni w realizacji zamiarów. Sprawą zasadniczą jest też kształtowanie pozytywnego wizerunku naszej branży w mediach i społeczeństwie. Przede wszystkim proszę przyjąć serdeczne gratulacje z okazji wyboru na prezesa PIK. Proszę powiedzieć, jakie będą pana pierwsze decyzje? Samodzielnie decyzji podejmować nie mogę, umocowania decyzyjne ma Rada Polskiej Izby Książki. Kolejność decyzji będzie wynikała z pilności spraw, które były przedmiotem naszych posiedzeń; będą to kwestie prawa autorskiego oraz problemy, o których coraz głośniej mówią wydawcy edukacyjni. Oni intensywnie działają, a Rada może im pomóc. No i jeszcze sformułowanie planu pracy na najbliższe lata wraz z określeniem środków finansowych, potrzebnych na realizację naszych zamierzeń. O ustawie o książce, katalogu składowym, zmniejszeniu liczby drukowanych egzemplarzy obowiązkowych, likwidacji Funduszu Promocji Twórczości, a od niedawna o cenie i stawce VAT na e-publikacje mówiło się i mówi nieustannie. Dodajmy jeszcze do tego kwestie cen książek i rabatów oraz problem stałej ceny katalogowej, by tylko …
Wyświetlono 25% materiału - 379 słów. Całość materiału zawiera 1517 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się