WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE
nr 60
"Wiadomości Księgarskie" to czasopismo adresowane do księgarzy. Zawiera informacje z życia branży księgarskiej i szeroko pojętego rynku książki. Prezentuje wydarzenia i sprawy ważne z punktu widzenia środowiska księgarskiego oraz wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli polskiego rynku książki.
Oprócz aktualności, publicystyki i artykułów o charakterze poradnikowym pismo podnosi kwestie kształcenia księgarskiego oraz publikuje wspomnienia i teksty z historii polskiego księgarstwa. To jedyne na polskim rynku pismo dla księgarzy. Po raz pierwszy "Wiadomości Księgarskie" ukazały się w 1993 roku i przez 11 lat były biuletynem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Od 2004 roku wydawcą czasopisma jest Biblioteka Analiz Sp. z o.o. Czasopismo obecnie ukazuje się jako rocznik (wcześniej było kwartalnikiem), w formie zeszytów o formacie A5, objętości ok. 90 stron, z kolorowymi okładkami i czarno-białym środkiem. Redaktorem naczelnym jest Andrzej Skrzypczak.
W Numerze
środa, 16 września 2009
Rozmowa z Katarzyną Popieluch-Kmiecik, komisarzem Targów Książki w Krakowie
Przed nami 13. edycja Targów Książki w Krakowie. Nie obawiacie się Państwo pechowej trzynastki? Zdecydowanie nie. Firmę założono bowiem 13 dnia miesiąca, pierwszy zespół firmy liczył 13 osób, dlatego 13 jest dla nas poniekąd liczbą szczęśliwą. Ponadto cieszy nas ogromnie fakt, iż od tylu już lat Targi Książki w Krakowie przyciągają miłośników literatury i dostarczają wszystkim zwiedzającym wielu atrakcji.
środa, 16 września 2009
Rynek książki
W jakim stopniu reforma szkolna, związana ze zmianą podstawy programowej, może zmienić podział wpływów na rynku książki edukacyjnej? Tegoroczny sezon odpowie na wiele nurtujących nas pytań, ale najpierw przypomnijmy sobie, jak do tego wszystkiego doszło. Nowy minister, nowa reforma Prace nad reformą podstawy programowej rozpoczęły się już jesienią 2007 roku, krótko po objęciu przez Katarzynę Hall teki ministra edukacji. W ciągu następnych kilkunastu miesięcy trwały resortowe prace nad kształtem zapowiedzianych zmian. Dzięki temu, że ministerstwo …
środa, 16 września 2009
Rynek książki
Temat regulacji rynku książki w Polsce nie jest zagadnieniem nowym. Spory na ten temat między wydawcami a księgarzami toczyły się już sto lat temu, wystarczy tylko bliżej zapoznać się z działalnością Związku Księgarzy Polskich. Jednak w obliczu najnowszych projektów – jakie pojawiły się w tym roku – oraz działań organizacji zrzeszających księgarzy na rzecz wprowadzenia w życie ustawy o książce, postanowiliśmy przypomnieć wydarzenia, które na przestrzeni lat towarzyszyły dyskusji nt. ustawy o książce. Tytuł, jakim …
środa, 16 września 2009
Księgarskie abc
W czasie porannej kawy dostaję na iPhone’a wiadomość od mojego księgarza. To przypomnienie o dzisiejszej premierze powieści mojego ulubionego autora. Tydzień wcześniej na Facebooku potwierdziłem swój udział w tym spotkaniu i od razu dostałem elektroniczny fragment nowej książki, który przeczytałem na telefonie. Naprawdę cieszę się na to wydarzenie, autor znów pokazał klasę! Przed wyjściem do pracy zaglądam jeszcze na Twittera – tam również znajduję krótkie przypomnienie o dzisiejszym wieczorze.
środa, 16 września 2009
Historia książki i księgarstwa
Przez wiele dziesięcioleci komiksy były traktowane jako lekkostrawna rozrywka dla najmłodszych czytelników, wykorzystująca obraz i tekst. Przed drugą wojną światową dzieci amerykańskie poznały Myszkę Miki i Supermana, a dzieci francuskie i belgijskie Tintina. Można powiedzieć, że renesans komiksu nastąpił po drugiej wojnie światowej, czego dowodem były np. popularne w wielu krajach komiksy z Tarzanem. Ale właśnie te komiksy w 1954 roku urząd do spraw wychowania młodzieży w Niemczech umieścił na liście publikacji zakazanych. Decyzję uzasadniano …
środa, 16 września 2009
Dział antykwaryczny
W czerwcu nie sprawdziły się wcześniejsze obawy dotyczące rynku antykwarycznego. Kryzys, jakkolwiek widoczny, jak na razie nie spowodował większych problemów. 28. aukcja Antykwariatów Warszawskich Lamus, która po raz kolejny odbyła się w salach Biblioteki Narodowej, potwierdziła pozycję Lamusa na polskim rynku. Pod młotek zostało wystawionych 1016 pozycji, a łączna suma cen wywoławczych przekraczała 1,6 mln zł. Po kilkugodzinnej licytacji sprzedano 77 proc. zaprezentowanej oferty. Suma cen wylicytowanych, według oficjalnych danych, wyniosła 1 919 815 zł.