WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE
nr 53
"Wiadomości Księgarskie" to czasopismo adresowane do księgarzy. Zawiera informacje z życia branży księgarskiej i szeroko pojętego rynku książki. Prezentuje wydarzenia i sprawy ważne z punktu widzenia środowiska księgarskiego oraz wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli polskiego rynku książki.  Oprócz aktualności, publicystyki i artykułów o charakterze poradnikowym pismo podnosi kwestie kształcenia księgarskiego oraz publikuje wspomnienia i teksty z historii polskiego księgarstwa. To jedyne na polskim rynku pismo dla księgarzy.  Po raz pierwszy "Wiadomości Księgarskie" ukazały się w 1993 roku i przez 11 lat były biuletynem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Od 2004 roku wydawcą czasopisma jest Biblioteka Analiz Sp. z o.o.  Czasopismo obecnie ukazuje się jako rocznik (wcześniej było kwartalnikiem), w formie zeszytów o formacie A5, objętości ok. 90 stron, z kolorowymi okładkami i czarno-białym środkiem. Redaktorem naczelnym jest Andrzej Skrzypczak.
W Numerze
Czwartek, 20 grudnia 2007
Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Czwartek, 20 grudnia 2007
Koniec roku zawsze nastraja do podsumowań i refleksji. Do rozmowy o tym, jaki był ten rok dla rynku książki i co ważnego się w nim działo, poprosiliśmy dr Magdalenę Ślusarską, dyrektor Instytutu Książki, oraz szefów dwóch izb gospodarczych działających na naszym rynku – dr. Jana Lusa (Izba Księgarstwa Polskiego) i dr. Piotra Marciszuka (Polska Izba Książki).„Wiadomości Księgarskie”: Jaki był, Państwa zdaniem, mijający – 2007 – rok dla rynku książki? Prosimy o krótki bilans zysków i …
Czwartek, 20 grudnia 2007
Komisarz targów, Katarzyna Popieluch-Kmiecik w liście wysłanym po zakończeniu imprezy podziękowała wszystkim uczestnikom „za udział i wspaniałe przygotowanie tego ogromnego wydarzenia”, dzięki którym, jak dodała „udało się stworzyć (…) cztery wyśmienite dni, podczas których, każdy z odwiedzających Targi uczestników, znalazł coś dla siebie”. I tak rzeczywiście było. W 11.Targach Książki w Krakowie uczestniczyło 438 wystawców (dla porównania w 2006 roku było ich 412). Targi odwiedziło 21 tys. osób. Imprez branżowych i towarzyszących było blisko 500 …
Czwartek, 20 grudnia 2007
Wskazówki Guntera Strempla - część 3
Na zakończenie swojego wykładu Günter Strempel omówił na przykładach, jak w praktyce księgarskiej powinno wyglądać zorientowanie na klienta. Przede wszystkim do księgarzy należy wybór i przygotowanie odpowiedniej dla klientów (o rozpoznaniu klientów mówiliśmy w części drugiej) propozycji tytułowej, optymalizacja podstawowych usług (np. czas pracy księgarni, dostęp do informacji o książkach, dogodna forma płatności, możliwość indywidualnego zamawiania i dostarczania książek itp.), elastyczność oferty (szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby klienta) oraz uatrakcyjnienie aranżacji wnętrza i ułatwienie …
Czwartek, 20 grudnia 2007
W sierpniu w największej księgarni regionu warmińsko-mazurskiego, a zarazem jednej z największych w kraju – olsztyńskim „Centrum Książki” (cztery kondygnacje, 1200 mkw. powierzchni użytkowej, blisko 6 mln obrotu w br.), przeprowadzono badania, polegające na pomiarach przepływu przechodniów i klientów księgarni oraz ich aktywności zakupowej.Badania prowadzono we wszystkie dni tygodnia, w których księgarnia otwarta jest dla klientów (poniedziałek – piątek w godz. 8-19, w soboty w godz. 8-16, w tym kondygnacje: przyziemie, I i II piętro …
Czwartek, 20 grudnia 2007
Jest to zupełnie wstępna propozycja, zrodzona na podstawie długoletniego kontaktu z książką i kształceniem księgarzy. Usprawiedliwieniem zachęty do takiej próby niech będzie fakt, że w kilku krajach europejskich w strukturze resortów kultury lub oświaty znajdują się właśnie departamenty kultury książki. Polscy socjologowie XX wieku, zajmujący się teorią kultury (m.in. Antonina Kłoskowska, Stefan Czarnowski, Józef Kozielecki, Jan Szczepański i aktywny do dziś – Zygmunt Bauman), określają kulturę jako ogół wytworów ludzkich, zarówno materialnych, jak i niematerialnych, …