WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE
nr 58
"Wiadomości Księgarskie" to czasopismo adresowane do księgarzy. Zawiera informacje z życia branży księgarskiej i szeroko pojętego rynku książki. Prezentuje wydarzenia i sprawy ważne z punktu widzenia środowiska księgarskiego oraz wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli polskiego rynku książki.  Oprócz aktualności, publicystyki i artykułów o charakterze poradnikowym pismo podnosi kwestie kształcenia księgarskiego oraz publikuje wspomnienia i teksty z historii polskiego księgarstwa. To jedyne na polskim rynku pismo dla księgarzy.  Po raz pierwszy "Wiadomości Księgarskie" ukazały się w 1993 roku i przez 11 lat były biuletynem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Od 2004 roku wydawcą czasopisma jest Biblioteka Analiz Sp. z o.o.  Czasopismo obecnie ukazuje się jako rocznik (wcześniej było kwartalnikiem), w formie zeszytów o formacie A5, objętości ok. 90 stron, z kolorowymi okładkami i czarno-białym środkiem. Redaktorem naczelnym jest Andrzej Skrzypczak.
W Numerze
Niedziela, 1 marca 2009
Rozmowa z Piotrem Marciszukiem, prezesem Polskiej Izby Książki
Zacznijmy od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jak wyglądają plany związane z organizacją tegorocznych obchodów? Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nam dotację w wysokości 100 proc. wnioskowanej kwoty. Mówiąc „nam”, mam na myśli wszystkie środowiska rynku książki – wydawców, księgarzy i bibliotekarzy. W trakcie prac nad decyzją związaną z naszym projektem dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden stwierdził, że wobec tak zjednoczonego środowiska książki zasadność przyznania dotacji jest bezdyskusyjna, bo gwarantuje to najwłaściwszy sposób …
Niedziela, 1 marca 2009
Księgarskie półki 2009
Jaki będzie ten rok dla branży wydawniczo-księgarskiej? To jedno z pytań, które być może od kilku miesięcy zadajemy sobie najczęściej. Czy w obliczu kryzysu gospodarczego wydawcy będą działać według tradycyjnych scenariuszy, realizowanych zazwyczaj w takich sytuacjach? Czy na księgarskich półkach pojawi się mniej nowości, a rodzime oficyny postawią bardziej na skuteczną eksploatację potencjału swoich back-list? Postanowiliśmy zapytać kilka z nich o tegoroczne plany. Wydawcy wskazali na tytuły, które ich zdaniem mają największe szanse zwrócić na …
Niedziela, 1 marca 2009
W bardzo ciekawym, ostatnim w 2008 roku, numerze „Wiadomości Księgarskich” redakcja opublikowała tekst Pawła Waszczyka „Nie taki e-book straszny… Przyszłość książki a przyszłość księgarni”. Tekst w wymowie swej dość optymistyczny dla księgarzy (sam tytuł już na to wskazuje), a tym samym dość nieprawdziwy. Moim zdaniem schemat koegzystencji medium papierowego z elektronicznym będzie trwać bardzo krótko. I znacznie szybciej niż się spodziewamy, będziemy świadkami śmierci księgarń – najpierw tych tradycyjnych, potem tych internetowych – przynajmniej w …
Niedziela, 1 marca 2009
Rewolucja na papierze
„Czytam więcej, czytam szybciej, czytam więcej rodzajów książek, czytam gatunki, po które nigdy bym nie sięgnął, ponieważ dostaję za darmo fragmenty nowych książek”. Czy to wypowiedź zadowolonego klienta księgarni? Nie, to pełne entuzjazmu słowa użytkownika czytnika książki elektronicznej Kindle 2.
Niedziela, 1 marca 2009
Uczmy się na Podkarpaciu
Podkarpacie. Region – jak mało który – niewdzięczny dla podejmowania kosztownych zabiegów promocji kultury, a czytelnictwa w szczególności. Wsiadam do samochodu z Ireną Kościółek i jej synem Piotrem, współwłaścicielami sieci księgarskiej Nova. Jedziemy „wizytować” należące do sieci placówki. – Odwiedzimy zarówno punkty ładniejsze, jak i te brzydsze, żeby pan potem nie powiedział, że mamy coś do ukrycia – śmieje się Irena Kościółek.
Niedziela, 1 marca 2009
Wieści z zagranicy
Współczesny kryzys dotyczył początkowo głównie dużych inwestorów, korzystających z kredytów. W USA już listopad ubiegłego roku został uznany za katastrofalny: w porównaniu do listopada 2007 rynek książki – na podstawie danych urzędu statystycznego – osiągnął obroty niższe o 13 proc., czyli w wysokości 1,05 miliarda dolarów (około 800 mln euro). Obroty całościowe handlu detalicznego w listopadzie 2008 były niższe w USA o 10 proc. W pierwszych dniach stycznia 2009 roku podano, że skumulowane obroty rynku …
Niedziela, 1 marca 2009
Księgarskie aukcje antykwaryczne w 2008 roku
Ubiegły rok na całym świecie upłynął pod znakiem rozwijającego się kryzysu ekonomicznego, który miał swoją genezę już w 2006 roku. Wszelkie wskaźniki ekonomiczne zanotowały poważne spadki, a w medialnej burzy wywołanej wydarzeniami na zagranicznych rynkach nieobce były porównania do wielkiego kryzysu z lat trzydziestych.