WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE
nr 59
"Wiadomości Księgarskie" to czasopismo adresowane do księgarzy. Zawiera informacje z życia branży księgarskiej i szeroko pojętego rynku książki. Prezentuje wydarzenia i sprawy ważne z punktu widzenia środowiska księgarskiego oraz wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli polskiego rynku książki.  Oprócz aktualności, publicystyki i artykułów o charakterze poradnikowym pismo podnosi kwestie kształcenia księgarskiego oraz publikuje wspomnienia i teksty z historii polskiego księgarstwa. To jedyne na polskim rynku pismo dla księgarzy.  Po raz pierwszy "Wiadomości Księgarskie" ukazały się w 1993 roku i przez 11 lat były biuletynem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Od 2004 roku wydawcą czasopisma jest Biblioteka Analiz Sp. z o.o.  Czasopismo obecnie ukazuje się jako rocznik (wcześniej było kwartalnikiem), w formie zeszytów o formacie A5, objętości ok. 90 stron, z kolorowymi okładkami i czarno-białym środkiem. Redaktorem naczelnym jest Andrzej Skrzypczak.
W Numerze
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Rozmowa z Janem Lusem, prezesem Izby Księgarstwa Polskiego
Zacznijmy od obchodów Światowego Dnia Książki, w przygotowaniu których Izba Księgarstwa Polskiego zaczęła odgrywać coraz poważniejszą rolę…Izba mogła tak aktywnie zafunkcjonować przede wszystkim dzięki temu, że zastała bardzo przychylną atmosferę w Polskiej Izbie Książki i Stowarzyszeniu Księgarzy Polskich. Władze tych dwóch organizacji zobaczyły, że izba typu gospodarczego zrzeszająca księgarzy niezależnych jest w Polsce niezbędna i mimo że jest ona w pewnym sensie podmiotem konkurencyjnym, to aktywnie uczestniczyły przy jej powstaniu i w przyjazny sposób naszą …
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Rynek książki
W drugiej połowie marca doszło do wydarzenia, które w środowisku ludzi książki rozpętało prawdziwą burzę. Biblioteka Narodowa upubliczniła wyniki najnowszych badań czytelnictwa „Społeczny zasięg książki w Polsce w 2008 roku”, przeprowadzonych w listopadzie ubiegłego roku przez Instytut Książki i Czytelnictwa BN we współpracy z TNS OBOP. Dane tam zawarte miały wręcz hiobowy wydźwięk. „To są bardzo złe informacje, jakie państwu dzisiaj przekażemy” – zapowiedziała dr Katarzyna Wolff, kierująca Pracownią Badań Czytelnictwa Instytutu Książki i Czytelnictwa …
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Rynek książki
Zacznijmy od uściślenia terminów: czytelnictwo to inaczej zjawisko czytania książek, a wydawnictwo to (na wzór krawiectwa czy kaletnictwa) wydawanie książek, które następnie wprowadzane są do obrotu towarowego. Jak wiemy, może, ale nie musi, kończyć się ten proces zakupem i przeczytaniem książki.Jeśli co do pierwszego terminu nie ma większych wątpliwości, to drugi termin od połowy XIX wieku oznacza nie tylko sam proces wydawania, ale także firmę wydawniczą.Jak rzadko kiedy, po opublikowaniu najnowszych wyników badań, prowadzonych systematycznie …
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Rynek książki
Dzisiaj, kiedy mija okrągłe dwadzieścia lat wolnego i nowoczesnego rynku książki w naszym kraju, warto cofnąć się do jego początków i prześledzić niełatwe mechanizmy, jakim musieli podporządkować się ludzie z branży książkowej, żeby kontynuować swoją działalność. Nawet dzisiejsi wielcy księgarze i hurtownicy mieli problemy i chwile zwątpienia, które dzielili z innymi, mniejszymi dystrybutorami słowa drukowanego. Trudne początki W okresie Polski Ludowej książka była towarem podlegającym sztywnym nakazom wydawniczym i dystrybucyjnym. Nad wydawanymi tytułami „troskliwą” pieczę …
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Księgarstwo na świecie
Jesień wasza, wiosna nasza. Tym sloganem można by podsumować zmianę obiektu medialnej wrzawy wokół książek elektronicznych. O ile w czasie Frankfurckich Targów Książki królowały e-booki przeznaczone do czytania na specjalnych urządzeniach, których prawie nikt jeszcze nie miał, o tyle Targi Książki w Lipsku były cichą zapowiedzią boomu na e-booki przystosowane do telefonów komórkowych.Ci, którzy śledzą dynamiczny rozwój tej nowej gałęzi branży wydawniczej, w Lipsku nie mogli przejść obojętnie obok dwóch stoisk: textunes z Berlina i …
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Dział antykwaryczny
Metody szacowania kondycji rynku antykwarycznego od dawna spędzały sen z powiek analitykom na całym świecie. Jak bowiem ocenić rynek, na którym transakcje często dotyczą pozycji unikatowych? Jak ocenić rynek, którego jedną z podstawowych cech jest poufność transakcji? Wszak mało który kolekcjoner chwali się z najdroższych zakupów bądź z najlepszych sprzedaży, których dokonał.Przyjęto więc, że głównym wskaźnikiem oceny kondycji rynku antykwarycznego są wyniki aukcyjne. Oczywiście nie wszystkie antykwariaty organizują aukcje, mało tego, śmiało można stwierdzić, że …