WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE
nr 66
"Wiadomości Księgarskie" to czasopismo adresowane do księgarzy. Zawiera informacje z życia branży księgarskiej i szeroko pojętego rynku książki. Prezentuje wydarzenia i sprawy ważne z punktu widzenia środowiska księgarskiego oraz wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli polskiego rynku książki.  Oprócz aktualności, publicystyki i artykułów o charakterze poradnikowym pismo podnosi kwestie kształcenia księgarskiego oraz publikuje wspomnienia i teksty z historii polskiego księgarstwa. To jedyne na polskim rynku pismo dla księgarzy.  Po raz pierwszy "Wiadomości Księgarskie" ukazały się w 1993 roku i przez 11 lat były biuletynem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Od 2004 roku wydawcą czasopisma jest Biblioteka Analiz Sp. z o.o.  Czasopismo obecnie ukazuje się jako rocznik (wcześniej było kwartalnikiem), w formie zeszytów o formacie A5, objętości ok. 90 stron, z kolorowymi okładkami i czarno-białym środkiem. Redaktorem naczelnym jest Andrzej Skrzypczak.
W Numerze
Czwartek, 24 marca 2011
Rozmowa z dr. Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej
Zacznijmy od Republiki Książki. Co nam zostało z jej otwarcia? Zostało bardzo dużo. Przede wszystkim został osiągnięty nasz główny cel, czyli zainteresowanie mediów wysokonakładowych kwestiami książki. Wiemy, że środowisko wydawców, księgarzy, bibliotekarzy – my wszyscy, choć w pewnych kwestiach się różnimy, to jesteśmy przekonani, że książka jest ważna, że sieć bibliotek, zarówno publicznych jak i szkolnych, jest potrzebna w całej Polsce, że są potrzebne takie miejsca lokalnej kultury jak księgarnie itd. My jesteśmy do tego …
Czwartek, 24 marca 2011
Spotkanie z rzeczywistością
Awantura zaczęła się jeszcze w grudniu, gdy pierwsze analizy ekspertów podatkowych wykazały, że okres przejściowy nie obejmuje zapasów książek w magazynach wydawców. Projekt rozporządzenia ministra finansów nie pozostawiał złudzeń, zerową stawkę na książki będzie można stosować do końca kwietnia, pod warunkiem że zostały one „przekazane do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 roku”. Dystrybucja to hurt i detal, wydawcy to producenci. Dlatego też 9 grudnia, podczas kolejnego spotkania u ministra Michała Boniego, wydawcy nie kryli …
Czwartek, 24 marca 2011
W krajach unijnych w dalszym ciągu próbuje się opanować sytuację kryzysową. Rząd niemiecki na ten rok zatwierdził pakiet oszczędnościowy, przewidujący m.in. niewielkie podwyżki zobowiązań podatkowych przedsiębiorstw, co ma gwarantować utrzymanie dotychczasowego poziomu życia społeczeństwa. Pakiety oszczędnościowe uchwalają też rządy innych krajów i dlatego nie rezygnują z podatku VAT. Póki nie rozpowszechniły się książki mówione i elektroniczne, główna uwaga wydawców i księgarzy europejskich skupiała się na książce drukowanej. To na nią w UE były stawki preferencyjne …
Czwartek, 24 marca 2011
Część I
W kilku moich poprzednich wystąpieniach przedstawiłem niektóre problemy książki oraz księgarni w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, ogniskując się często na Nowym Jorku, który z racji swej specyfiki, wykształcił swoiste formy kumulacji i dystrybucji książki. Od dawna jednak ta aglomeracja jest niekwestionowanym liderem w dystrybucji książek, choć szybko zmieniające się środowisko, w którym funkcjonowała do tej pory książka, postawiło przed nim nowe wyzwania. Nowe (w dalszym ciągu mało zbadane) środowisko digitalne i sieciowe gruntownie przeformatowały cały …
Czwartek, 24 marca 2011
Wydarzeniem światowego rynku antykwarycznego była sprzedaż na aukcji „Birds of America” Johna Jamesa Audubona. Podczas licytacji w Sotheby’s młotek uderzył przy rekordowej kwocie 11 321 215 dolarów (7 321 250 funtów, estymacja 4-6 mln funtów). Przypomnijmy, że poprzednie notowanie tego wydania, licytowane przez Christie’s w 2000 roku, osiągnęło cenę 8 802 500 dolarów. Drugą co do wielkości cenę osiągnęły zasady gry w koszykówkę, spisane na maszynie przez Jamesa Naismitha. Licytacja, obejmującego dwie kartki dokumentu, skończyła …
Czwartek, 24 marca 2011
Podobno każde miasto ma swoje „magiczne” miejsca, obecne w pamięci pokoleń… Miejsca zawsze cenione i potrzebne, stąd też zazwyczaj (choć nie zawsze) starannie chronione. W Łodzi, od wielu dziesięcioleci, takim miejscem była Księgarnia „Pegaz” mieszcząca się przy niemniej „magicznej” ulicy Piotrkowskiej. Wielu łodzian uważało tę księgarnię za wyjątkowy element w pejzażu śródmiejskiej okolicy miasta. Niestety, tzw. niewidzialna ręka rynku (bo kryjąca się zwykle za zaporą najrozmaitszych przepisów i okoliczności) potraktowała latem ubiegłego roku wyjątkowo brutalnie …