WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE
nr 47
"Wiadomości Księgarskie" to czasopismo adresowane do księgarzy. Zawiera informacje z życia branży księgarskiej i szeroko pojętego rynku książki. Prezentuje wydarzenia i sprawy ważne z punktu widzenia środowiska księgarskiego oraz wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli polskiego rynku książki.  Oprócz aktualności, publicystyki i artykułów o charakterze poradnikowym pismo podnosi kwestie kształcenia księgarskiego oraz publikuje wspomnienia i teksty z historii polskiego księgarstwa. To jedyne na polskim rynku pismo dla księgarzy.  Po raz pierwszy "Wiadomości Księgarskie" ukazały się w 1993 roku i przez 11 lat były biuletynem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Od 2004 roku wydawcą czasopisma jest Biblioteka Analiz Sp. z o.o.  Czasopismo obecnie ukazuje się jako rocznik (wcześniej było kwartalnikiem), w formie zeszytów o formacie A5, objętości ok. 90 stron, z kolorowymi okładkami i czarno-białym środkiem. Redaktorem naczelnym jest Andrzej Skrzypczak.
W Numerze
Poniedziałek, 7 sierpnia 2006
W dniu 13 czerwca 2006 roku odbyło się w Klubie Księgarza w Warszawie X posiedzenie plenarne Zarządu Głównego SKP. Wśród najważniejszych spraw, które były przedmiotem wielogodzinnych obrad należy wymienić: 1. […]
Poniedziałek, 7 sierpnia 2006
Rozmowa z Mikołajem Burchardem
Decyzja o wyborze miejsca na prowadzenie własnej księgarni jest bardzo ważna i bardzo trudna. Szczególnie dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją działalność. Żeby oszczędzić Państwu nauki na własnych błędach, o radę poprosiliśmy Mikołaja Burcharda pełniącego do maja 2006 roku funkcję prezesa Domu Książki w Warszawie, zaś w latach 2003-2005 szefa sprzedaży w Bertelsmann Media.– Jak ważna jest lokalizacja w prowadzeniu punktu handlowego? Czy można sobie pozwolić na to, by traktować ją drugorzędnie? – Nigdy lokalizacji …
Poniedziałek, 7 sierpnia 2006
W dniu 17 maja , w sali konferencyjnej warszawskiego NOT (ul. Czackiego 3/5) – 159 księgarzy z całej Polski (w tym 8 hurtowników) powołało do życia Izbę Księgarstwa Polskiego. Swój udział i pełnomocnictwo na zjeździe potwierdziły 164 podmioty gospodarcze, reprezentujące co najmniej 355 placówek księgarskich, zatrudniających 1780 pracowników. Łącznie liczony obrót księgarzy zakładających IKP przekroczył sumę 200 mln złotych. Prezesem Izby Księgarstwa Polskiego został wybrany Wojciech Satoła z Głównej Księgarni Naukowej z Krakowa. Na stanowisko …
Poniedziałek, 7 sierpnia 2006
W dniach 8-9 kwietnia odbyła się w Domu Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Radziejowicach dwudniowa Krajowa Konferencja Antykwaryczna, zorganizowana w ramach obchodów „Roku Księgarza 2006” staraniem Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z całej Polski zjechali do radziejowickiego pałacu antykwariusze, którzy niezbyt często mają okazję porozmawiać o ważnych dla ich środowiska sprawach. W większości należą oni do Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, które było głównym organizatorem krajowej konferencji, ale część …
Poniedziałek, 7 sierpnia 2006
Kalendarium związków i stowarzyszeń polskich księgarzy do roku 1956
Pięćdziesiąt lat Stowarzyszenia Księgarzy Polskich – to brzmi dumnie, lecz pamiętać warto, że organizatorzy SPK w 1956 roku nawiązywali do tradycji i dokonań Związku Księgarzy Polskich, który powstał w 1908 roku, tak więc za dwa lata czekają nas obchody 100-lecia naszego związku. Pamiętać o tym nie tylko warto, lecz i należy – tym bardziej, że władze PRL wymusiły w 1951 roku likwidację ZKP. Lecz i ZKP nie był pierwszy… Zanim jednak dokonamy krótkiego przeglądu chronologii …
Poniedziałek, 7 sierpnia 2006
Pamiętny rok 1956
Weszliśmy w rok jubileuszowy. Nasze Stowarzyszenie kończy 50 lat. Powstawało ono w szczególnej atmosferze, w niezapomnianym roku „odwilży” i nadziei, który dla środowiska księgarskiego był rokiem szczególnej aktywności. Myślę, że warto i należy przypomnieć o tym jak rodziła się nasza organizacja, jacy ludzie i z jakim programem ją tworzyli. Zacznijmy od przypomnienia ówczesnych warunków. Lata 1947-1955 były trudnym okresem. Zaostrzony kurs przemian politycznych i gospodarczych był powodem rosnącego niepokoju w kraju. W 1950 roku powstała …