WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE
nr 62
"Wiadomości Księgarskie" to czasopismo adresowane do księgarzy. Zawiera informacje z życia branży księgarskiej i szeroko pojętego rynku książki. Prezentuje wydarzenia i sprawy ważne z punktu widzenia środowiska księgarskiego oraz wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli polskiego rynku książki.  Oprócz aktualności, publicystyki i artykułów o charakterze poradnikowym pismo podnosi kwestie kształcenia księgarskiego oraz publikuje wspomnienia i teksty z historii polskiego księgarstwa. To jedyne na polskim rynku pismo dla księgarzy.  Po raz pierwszy "Wiadomości Księgarskie" ukazały się w 1993 roku i przez 11 lat były biuletynem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Od 2004 roku wydawcą czasopisma jest Biblioteka Analiz Sp. z o.o.  Czasopismo obecnie ukazuje się jako rocznik (wcześniej było kwartalnikiem), w formie zeszytów o formacie A5, objętości ok. 90 stron, z kolorowymi okładkami i czarno-białym środkiem. Redaktorem naczelnym jest Andrzej Skrzypczak.
W Numerze
środa, 31 marca 2010
Rozmowa z Grzegorzem Gaudenem – dyrektorem Instytutu Książki
Jak ocenia pan ubiegłoroczny Kongres Kultury? Czy jest pan zadowolony z przebiegu wystąpień poświęconych książce? Prawdę mówiąc, myślę, że Kongres Kultury nikogo w pełni nie zadowolił. Był niewątpliwie świetną okazją do publicznych wypowiedzi o bieżących problemach polskiej kultury, natomiast nie przyniósł żadnych konkretnych rozwiązań, raczej zainicjował dyskusję nad niektórymi problemami. Tematyce książki poświęcony był właściwie tylko jeden panel dyskusyjny, więc nie można było poruszyć nawet wszystkich zagadnień. Zgodzi się pan więc, że inicjatywa ta powinna …
środa, 31 marca 2010
Trwa Rok Chopinowski. Taki zdarza się raz na 200 lat, bo właśnie tyle czasu upłynęło od urodzin naszego wielkiego kompozytora. Po raz pierwszy rocznicę tę możemy obchodzić w sposób nieskrępowany w wolnym państwie polskim. Uroczystości więc trwają pełną gębą, są niezwykle urozmaicone, a patronują im słowa Cypriana Kamila Norwida: „Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”. Wydarzenia Festiwale i konkursy muzyczne związane z muzyką Fryderyka Chopina będą odbywać się w różnych częściach Europy i …
środa, 31 marca 2010
Śląsk jako magiczny region wielu kultur w powieści Kazimierza Kutza, nieznane fakty z życia Ryszarda Kapuścińskiego, komunistyczna siatka szpiegowska na Uniwersytecie Cambridge, niezwykłe i tragiczne dzieje potomka Habsburgów, Wilhelma, który chciał zostać królem Ukraińców, a także wspomnienia Josepha Goebbelsa – te i wiele innych tematów proponują w tym roku oficyny wydawnicze. Jak zwykle w ich różnorodnej i obfitej ofercie są pozycje mniej lub bardziej istotne, a nawet szczególnie ważne, takie, które mają szansę na dobrą …
środa, 31 marca 2010
Dynamiczny rozwój hurtu
Zdecydowana większość tekstów publikowanych na łamach „Wiadomości Księgarskich” poświęcona jest konkretnemu segmentowi obrotu książką, jakim jest księgarstwo detaliczne. Pochylamy się najczęściej nad minionymi dokonaniami, teraźniejszymi problemami oraz wyzwaniami, które niesie przyszłość. Warto jednak przyjrzeć się hurtownikom i przeanalizować drogę, jaką w ostatnich latach przeszli. Chodzi o prześledzenie najważniejszych wydarzeń i zmian, które przyczyniły się do obecnej kondycji tego segmentu rynku, ale także trendów i kierunków rozwoju, które wydają się mieć największy wpływ na przyszłość księgarstwa …
środa, 31 marca 2010
Relacja z Niemiec
Ta historia zaczęła się rankiem 6 maja 1954 roku w Dusseldorfie. Plejada niemieckich gwiazd zebrała się w tamtejszym teatrze, aby nagrać pierwszy w historii Niemiec komercyjny audiobook: „Fausta” Goethego. Renomowana wytwórnia Deutsche Grammophon wydała go na kasetach i czarnych płytach. Nośniki można było kupć przede wszystkim w sklepach muzycznych. Przez kolejnych trzydzieści lat książki do słuchania pozostawały w Niemczech produktem niszowym, a sytuacja zmieniać zaczęła się dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych. Hipnotyzujący dźwięk spływających do …
środa, 31 marca 2010
Z przeglądu prasy
Zagraniczne czasopisma fachowe z obszaru książki coraz częściej korzystają z wypowiedzi psychologów i socjologów, architektów wnętrz, teoretyków i praktyków od marketingu. Zachęcają księgarzy do korzystania z porad i opinii doświadczonych kolegów oraz do poszerzania swojej wiedzy w systemie dokształcania, prowadzonego przez organizacje branżowe. Każdy sposób jest dobry Księgarnia w Hamburgu zaprasza stałych klientów raz w miesiącu na wino i coś do przegryzienia, na spotkanie przychodzi około 70 osób, księgarz prezentuje im nowe i ulubione tytuły. …
środa, 31 marca 2010
Rok 2009 w światowej gospodarce stał pod znakiem kryzysu gospodarczego. Ciągłe spadki wszelkich wskaźników nie ominęły także rynku antykwarycznego, w tym również jego części związanej z książkami, mapami i dokumentami. Michael Stillman, w swojej najnowszej analizie rynku aukcyjnego, odnotowuje ubiegły rok jako kolejny okres spadków. Nie traci jednak optymizmu – mediana cen końcowych (hammer price – a więc cen „spod młotka”, niezawierających doliczanych opłat aukcyjnych) w relacji rok do roku spadła tylko o 2 proc., …
środa, 31 marca 2010
W 60. rocznicę utworzenia „Domu Książki”
Lata 1944-1949 były okresem odbudowy księgarstwa ze zniszczeń wojennych. W tym czasie sprzedaż książek opierała się głównie o sieć księgarni prywatnych. Były to przeważnie reaktywowane przedwojenne firmy księgarskie. Przemiany społeczne i polityczne, jakie nastąpiły w tym czasie, znalazły także odbicie na rynku książki. Nastąpił burzliwy rozwój księgarstwa uspołecznionego, początkowo spółdzielczego, a następnie państwowego. Z inicjatywy działaczy społecznych, głównie nauczycieli, powstawały w miastach powiatowych i wojewódzkich spółdzielnie księgarskie. Odegrały one w późniejszym okresie znaczną rolę w …