WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE
nr 46
"Wiadomości Księgarskie" to czasopismo adresowane do księgarzy. Zawiera informacje z życia branży księgarskiej i szeroko pojętego rynku książki. Prezentuje wydarzenia i sprawy ważne z punktu widzenia środowiska księgarskiego oraz wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli polskiego rynku książki.  Oprócz aktualności, publicystyki i artykułów o charakterze poradnikowym pismo podnosi kwestie kształcenia księgarskiego oraz publikuje wspomnienia i teksty z historii polskiego księgarstwa. To jedyne na polskim rynku pismo dla księgarzy.  Po raz pierwszy "Wiadomości Księgarskie" ukazały się w 1993 roku i przez 11 lat były biuletynem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Od 2004 roku wydawcą czasopisma jest Biblioteka Analiz Sp. z o.o.  Czasopismo obecnie ukazuje się jako rocznik (wcześniej było kwartalnikiem), w formie zeszytów o formacie A5, objętości ok. 90 stron, z kolorowymi okładkami i czarno-białym środkiem. Redaktorem naczelnym jest Andrzej Skrzypczak.
W Numerze
Sobota, 13 maja 2006
Historia książki i księgarstwa
W kilku poprzednich numerach „Wiadomości Księgarskich” zamieszczaliśmy artykuły i rozprawy poświęcone historii księgarstwa polskiego. Były to głównie omówienia bądź zasłużonych poszczególnych placówek księgarskowydawniczych czy antykwarskich, bądź też krótkie opracowania tyczące księgarstwa w poszczególnych rejonach kraju. Wśród dotychczasowych omówień znalazły się rozprawy o księgarni i wydawnictwie Arctów, antykwariacie Hieronima Wildera, Księgarni Polskiej w Petersburgu, a także szersze omówienia księgarstwa w Gdańsku, Lublinie, Lwowie, Łodzi i Warszawie. Prezentowana poniżej rozprawa tyczy całokształtu księgarstwa poznańskiego w okresie międzywojennym …
Sobota, 13 maja 2006
Głosy i opinie
Jedni lubią kupować w hipermarketach, inni preferują mniejsze placówki handlowe, a jeszcze inni – te położone najbliżej miejsca zamieszkania. Nie oznacza to, że ten sam klient nie pojawia się we wszystkich tych miejscach. Podobnie jest i w naszej branży. Modne są placówki wielkopowierzchniowe i wielokondygnacyjne (megastory), które wpisały się już w krajobraz i cieszą się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży. Osobiście nie czuje się w nich najlepiej, ale zaglądam przy różnych okazjach ze względów zawodowych. …
Sobota, 13 maja 2006
Głosy i opinie
Sytuacja księgarstwa i sytuacja w samym księgarstwie nie jest dobra. Trwa to już kilka ładnych lat i na razie oczekiwanego światełka w tunelu nie widać. Złożyło się na to wiele przyczyn. Rozdrobnienia, słabość ekonomiczna, całkowity brak zainteresowania ze strony państwa, a Ministerstwa Kultury w szczególności, no i oczywiście bezwzględne traktowanie książki tylko jako towaru, a księgarni jako sklepu, który sam musi walczyć o przetrwanie. Oczywiście to nie jest pełna wyliczanka, tylko krótki wybór przyczyn. Nikt …
Sobota, 13 maja 2006
O dystrybucji podręczników słów kilka...
Od kilkunastu tygodni w mediach, a zwłaszcza w prasie, ukazują się liczne audycje i artykuły, których tematem są wysokie ceny podręczników szkolnych. Temat społecznie niezwykle nośny dotyczy niemal każdej polskiej rodziny i ponad 2/3 młodych Polaków – uczniów podstawówek, gimnazjów, szkół średnich i zawodowych. przedwyborczych obietnic i trudno temu się dziwić. Z dziesiątków audycji i artykułów wyłania się jeden oczywisty, chociaż nie całkiem prawdziwy, wniosek – podręczniki są drogie, bo wysokie są przede wszystkim koszty …
Sobota, 13 maja 2006
Rozmowa z Bogdanem Klukowskim, przewodniczącym komitetu organizacyjnego obchodów 50-lecia Stowarzyszenia Księgarzy Polskich
– Czym było, czym jest, a czym powinno być Stowarzyszenie Księgarzy Polskich? – Niezależnie od zmian ustrojowych nadrzędnym celem organizacji powinna być dbałość o ciągłość oraz poziom kształcenia zawodowego przyszłych księgarzy. Była to zresztą pierwsza rzecz, za jaką zabrało się powstałe w 1956 roku stowarzyszenie. To przecież z jego inicjatywy powstały szkoły księgarskie, które na krótko po wojnie miały postać kursów, czy raczej kursików, organizowanych przez liczne jeszcze wówczas księgarstwo prywatne i spółdzielcze pod egidą …