środa, 16 września 2009
Dział antykwaryczny
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru60
W czerwcu nie sprawdziły się wcześniejsze obawy dotyczące rynku antykwarycznego. Kryzys, jakkolwiek widoczny, jak na razie nie spowodował większych problemów. 28. aukcja Antykwariatów Warszawskich Lamus, która po raz kolejny odbyła się w salach Biblioteki Narodowej, potwierdziła pozycję Lamusa na polskim rynku. Pod młotek zostało wystawionych 1016 pozycji, a łączna suma cen wywoławczych przekraczała 1,6 mln zł. Po kilkugodzinnej licytacji sprzedano 77 proc. zaprezentowanej oferty. Suma cen wylicytowanych, według oficjalnych danych, wyniosła 1 919 815 zł. Do najdroższych należał m.in. album pioniera polskiej litografii Jana Feliksa Piwarskiego „Kram malowniczy warszawski…” (Warszawa, 1855-1859), z ceny wywoławczej 22 tys. zł wylicytowany na 50 tys. zł czy też wyposażone w drzeworytowe ilustracje, drugie wydanie pierwszego drukowanego podręcznika położnictwa – „Der Swangern Frawen und Hebammen Roszgarten” Euchariusa Rösslina (Hagenau, 1515) – z 26 tys. zł wylicytowany na 55 tys. zł. To samo wydanie, licytowane w monachijskim antykwariacie Hartung & Hartung, osiągnęło cenę około 26 tys. euro… w 2001 roku! „Chronica Polonorum” Miechowity (Kraków, 1521), poszła w Lamusie „tylko” po cenie wywoławczej – 45 tys. zł. Warto tutaj zaznaczyć, że – pomimo współczesnej oprawy – był to jeden z ładniejszych egzemplarzy, który pojawił się na aukcjach w ciągu ostatnich kilku lat. Nie należy jednak ulegać złudzeniu, że sprzedawane w Lamusie książki, grafiki i archiwalia są przeznaczone tylko i wyłącznie dla kolekcjonerów z bardzo grubymi portfelami. Ponad 200 pozycji sprzedano w cenach poniżej 500 zł. Z najtańszych …
Wyświetlono 25% materiału - 230 słów. Całość materiału zawiera 923 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się