środa, 16 września 2009
Historia książki i księgarstwa
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru60
Przez wiele dziesięcioleci komiksy były traktowane jako lekkostrawna rozrywka dla najmłodszych czytelników, wykorzystująca obraz i tekst. Przed drugą wojną światową dzieci amerykańskie poznały Myszkę Miki i Supermana, a dzieci francuskie i belgijskie Tintina. Można powiedzieć, że renesans komiksu nastąpił po drugiej wojnie światowej, czego dowodem były np. popularne w wielu krajach komiksy z Tarzanem. Ale właśnie te komiksy w 1954 roku urząd do spraw wychowania młodzieży w Niemczech umieścił na liście publikacji zakazanych. Decyzję uzasadniano tym, że przedstawiały one świat nieistniejący i działały pobudzająco na stan nerwowy dzieci przez pokazywaną w nich brutalność. Natomiast nasz lokalny rynek komiksowy szczycił się „Tytusem” Henryka Chmielewskiego, a potem „Kajkiem i Kokoszem” Janusza Christy. Na marginesie dodajmy, że od kilku lat ma miejsce reedycja obu komiksów. Zostały one niejako zmonopolizowane przez film animowany. We Francji kilkanaście lat temu nastąpił renesans komiksu dziecięcego, szczególnie przy wykorzystaniu postaci legendarnego Asterixa. Roczna sprzedaż kolejnych zeszytów z tym bohaterem wynosiła ponad 5 mln egzemplarzy we Francji, Belgii i w kilku krajach frankofońskich. W połowie lat osiemdziesiątych zeszłego wieku wydawano we Francji ok. 700 tytułów komiksów, a w roku 2001 było ich prawie 1300. Dla porządku dodajmy, że mimo takich nakładów obrót ze sprzedaży komiksów we Francji stanowi 5 proc. całości obrotów publikacji książkowych. Mimo że wydawcy wyszli ze sprzedażą poza szkoły i księgarnie, wykorzystują kanały dystrybucji prasy. W 2001 roku Belgowie w 75. rocznicę wydawania komiksu z …
Wyświetlono 25% materiału - 229 słów. Całość materiału zawiera 917 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się