środa, 31 marca 2010
W 60. rocznicę utworzenia „Domu Książki”
Lata 1944-1949 były okresem odbudowy księgarstwa ze zniszczeń wojennych. W tym czasie sprzedaż książek opierała się głównie o sieć księgarni prywatnych. Były to przeważnie reaktywowane przedwojenne firmy księgarskie. Przemiany społeczne i polityczne, jakie nastąpiły w tym czasie, znalazły także odbicie na rynku książki. Nastąpił burzliwy rozwój księgarstwa uspołecznionego, początkowo spółdzielczego, a następnie państwowego. Z inicjatywy działaczy społecznych, głównie nauczycieli, powstawały w miastach powiatowych i wojewódzkich spółdzielnie księgarskie. Odegrały one w późniejszym okresie znaczną rolę w organizacji księgarstwa państwowego. Sieć tych księgarń była największa (ponad 600 placówek) i nadzorowana, od 1 lipca 1948 roku, przez Centralę Spółdzielni Wydawniczych i Księgarskich. Równolegle rozwijała się sieć księgarska spółdzielczych i państwowych instytucji wydawniczych, która w 1949 roku liczyła ponad 280 księgarń. Przed rokiem 1950, mimo stosunkowo dużej gęstości, uspołeczniona sieć księgarska była słaba i nie przygotowana do zadań, jakie państwo wyznaczyło księgarstwu. Słabość ta wynikała głównie z rozbicia organizacyjnego i podporządkowania księgarń niezależnym od siebie organizacjom lub firmom wydawniczo-księgarskim. Było to przyczyną chaotycznego rozmieszczenia placówek, które tworzono nie według potrzeb, ale w wyniku walki konkurencyjnej o lokale handlowe. Działalność hurtową prowadziły wszystkie większe firmy, wśród których należy wymienić: firmę prywatną – „Gebethner i Wolff”, spółdzielczą – Oddział Księgarski „Społem” w Łodzi i państwową – Państwowa Składnica Księgarska (zorganizowana w 1947 roku przez Państwowy Instytut Wydawniczy). Tadeusz Hussak, bezpośredni uczestnik ówczesnych wydarzeń, tak przedstawia sytuację w 1949 roku: „Powstanie jednolitej organizacji księgarstwa państwowego było procesem nieuniknionym, wynikającym z ówczesnych warunków ustrojowych. Tak więc spontaniczność i żywiołowość pierwszych lat odbudowy miały być zastąpione planową gospodarką z jednolitym centralnym planem i kierownictwem państwowym. Byłoby jednak dużym uproszczeniem twierdzenie, że potrzeba upaństwowienia stanowiła jedyny motyw takich posunięć. Konieczność dokonania szybkiej reorganizacji narzucał jeszcze jeden istotny czynnik, a mianowicie sytuacja w wydawnictwach. Żywiołowość i „radosna” twórczość wydawców spowodowały nadprodukcję wielu tytułów, które z różnych powodów zalegały w magazynach i księgarniach. Wydawcy zaczęli się po prostu dusić i należało szybko rozwiązać ten problem. I w takich właśnie warunkach pośpiechu i determinacji nastąpiła reorganizacja oraz powołanie nowego przedsiębiorstwa”. 1 1 stycznia 1950 roku powołana została państwowa jednostka księgarska pod nazwą …
Wyświetlono 25% materiału - 339 słów. Całość materiału zawiera 1357 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?