Czwartek, 7 kwietnia 2016
Rozmowa z Izabelą Górnicką-Zdziech
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2016
- Kiedy i w jakich okolicznościach zaczęła się pani fascynacja Franciszkiem Starowieyskim? - Moja fascynacja Franciszkiem Starowieyskim zrodziła się przy okazji pierwszej książki, którą wydałam w 2003 roku. W "Rozmowach pod niebem" pośród 18 rozmów z wybitnymi twórcami kultury pojawił się wywiad z Frankiem dotyczący wiary i tego, jakie ma ona przełożenie na jego twórczość. Zadziwił i zachwycił mnie wtedy. Zatrzymał w drodze. Tak powstał "Przewodnik inteligentnego snoba". Podczas kolejnych spotkań z artystą odkryłam jego pasję kolekcjonerską, co stało się przyczynkiem do napisania "Przewodnika zacnego zbieracza według Franciszka Starowieyskiego". A czy Franek mógł istnieć bez kobiet? Namówiłam go więc na stworzenie "Przewodnika po kobietach". Kiedy zaś odszedł wydałam wraz z jego żoną, Teresą, "Listy miłosne Franciszka Starowieyskiego", pikantne arcydzieła sztuki epistolarnej. - Pasję plastyczną łączył z kolekcjonerską. Która była mu bliższa? - Bliższe mu było kolekcjonowanie. Z czasem doszłam do wniosku, że pod koniec życia malował głównie po to, by zasilać swoje kolekcje albo …
Wyświetlono 25% materiału - 154 słów. Całość materiału zawiera 616 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki