środa, 3 października 2018
Było ich kilkuset. Jedni ginęli w walce, inni podzielali los ludności cywilnej miasta. Do uprawiania sportu powrócili nieliczni. Taki wniosek nasuwa się po lekturze solidnie udokumentowanej pracy Agnieszki Cubały pt. „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” (Wydawnictwo Napoleon V z Oświęcimia), którą zaprezentował w Muzeum Sportu i Turystki jego dyrektor Tomasz Jagodziński. Autorka od lat pasjonuje się tym zrywem narodowym. Poświeciła mu dwie książki, przez kilka lata pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego. W najnowszej publikacji zgromadziła biogramy ludzi stadionów, ringów, kortów, hipodromów, basenów, mat etc. Niektóre są rozbudowane, jak w przypadku najbardziej chyba emblematycznej postaci sportowca-powstańca, czyli Eugeniusza Lokajskiego. Ten lekkoatleta, specjalizujący się w rzucie oszczepem, był naszym murowanym kandydatem do podium igrzysk olimpijskich w Berlinie (1936 r.). Medal – nawet złoty – zwiastowały rezultaty osiągane przez niego podczas mitingów w tamtym sezonie. Niestety tuż przed olimpiadą doznał bolesnej kontuzji barku, uniemożliwiającej dalekie rzuty. Chociaż nakłaniano go do wycofania się z rywalizacji przystąpił do niej, zajmując siódmą lokatę, co z pewnością nie zaspakajało aspiracji, bądź co bądź rekordzisty świata w tej konkurencji. Przypuszczał, że niepowodzenie powetuje sobie na kolejnych igrzyskach. Ich gospodarzem miało być w 1940 roku Tokio… Łączył sport z pracą pedagogiczną – był nauczycielem gimnastyki w stołecznym gimnazjum im. Mikołaja Reja. Uczył m.in. Kazimierza Bermana – znanego czytelnikom jako Antoni Marianowicz – oraz Pawła Hertza. …
Wyświetlono 25% materiału - 219 słów. Całość materiału zawiera 877 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?