Poniedziałek, 23 lipca 2007
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru7/2007
Podczas krótkiego pobytu w Rethimnonie na Krecie zajrzałem któregoś dnia do księgarni, by rzucić przynajmniej okiem na lokalne nowości. Jest ich sporo, choć znajome okładki – dziś chyba wszędzie takie same – ułatwiają odgadnięcie nazwisk autorów: Allende, King, Cooper, Grisham, Archer, Süskind, Rowling. Nie zauważyłem Pamuka, ale to chyba wina mego gapiostwa – nie chcę podejrzewać greckich wydawców o motywowaną politycznie niechęć do tureckiego noblisty. Moją uwagę zwróciły półki z obcojęzycznymi, głównie angielskimi i niemieckimi publikacjami poświęconymi wyspie, jej historii i teraźniejszości. Kreta jest ogromnie popularnym kierunkiem turystycznych wyjazdów, od dłuższego czasu również miejscem, w którym chętnie osiadają na stałe mieszkańcy kontynentalnej Europy. Stąd wiele rozbudowanych przewodników, książek instruujących potencjalnych osiedleńców, co i jak robić, czego przestrzegać, na co zwracać szczególną uwagę; nie brakuje również tomów opisujących doświadczenia zarówno tych, którym się udało znaleźć swoje miejsce wśród Kreteńczyków, jak i tych, którzy po kilku latach walki rzucali ręcznik na ring. (Marginesowo dodam, że również para naszych współczesnych artystów, Anna Baumgart i Zbigniew Libera, próbowała greckiego życia, ale czuli się obco nawet w tak kosmopolitycznym i historycznie bogatym mieście jak Saloniki.) Historii w książkach przeglądanych w Rethimnonie było bodaj więcej niż kolorowej współczesności opisywanej na wzór Petera Mayle’a (Francja) i Frances Mayes (Włochy). Kreta, z racji swego geograficznego położenia, od tysiącleci kusiła wszystkich pretendentów do władzy nad obszarem Morza Śródziemnego – najechali ją Grecy, odbili Rzymianie, zajęli Wenecjanie, wyparci później przez Turków. Podczas II wojny światowej wyspę obsadzili Anglicy, w maju 1941 rozpoczęła się pierwsza wielka operacja powietrzno-desantowa tego konfliktu, czyli atak oddziałów niemieckich dowodzonych przez gen. Freyberga, który zmusił Anglików do ewakuacji. Historii tych walk, okupacji wyspy, okrucieństwu Niemców, …
Wyświetlono 25% materiału - 269 słów. Całość materiału zawiera 1076 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się