Czwartek, 4 października 2018
Rozmowa z Agnieszką Cubałą, autorką książki „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”
– Co zadecydowało o wyborze postaci do książki – w indeksie widnieje znacznie więcej nazwisk… – Kryteriów doboru postaci było bardzo dużo. Zależało mi na tym, by pokazać przedstawicieli wielu dyscyplin sportu – tak zdobywców medali olimpijskich, jak i np. piłkarzy czy siatkarzy z osiedlowych drużyn, którzy podczas okupacji uczestniczyli w konspiracyjnych mistrzostwach stolicy. Żołnierzy pełniących różnorodne służby (komendant AK, dowódcy batalionów, łączniczki i sanitariuszki), ale i najbardziej doświadczoną ludność cywilną. Mieszkańców Warszawy lewo– i prawobrzeżnej. Ale zawsze decydująca okazywała się ciekawa historia – sportowa, powstańcza czy po prostu ludzka. Ze względu na fakt, że sama jestem kibicem i bardzo lubię oglądać gry zespołowe, lekkoatletykę czy sporty wodne, a w wolnych chwilach chętnie jeżdżę na nartach i łyżwach, dołożyłam starań, by pośród bohaterów nie zabrakło przedstawicieli tych dyscyplin. – Zdarzało się, że po udziale w Powstaniu Warszawskim sportowcy wracali do sportu? – Spektakularny jest tu przykład …
Wyświetlono 25% materiału - 146 słów. Całość materiału zawiera 587 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki