Wtorek, 27 czerwca 2017
Rozmowa z Elżbietą Leszczyńską, redaktor naczelną Wydawnictwa Arkady, autorką książki „Pejzaż w malarstwie polskim”
– Kiedy zaczęła pani myśleć o stworzeniu tak fascynującego przeglądu polskiego malarstwa krajobrazowego? – Malarstwem pejzażowym interesuję się od lat: dużo oglądam, trochę kolekcjonuję i, oczywiście, czytam wszystko, co na ten temat ukazuje się na naszym rynku. Brakowało mi książki prezentującej nie tylko malarstwo pejzażowe, o którym w sztuce polskiej możemy mówić mniej więcej od końca XVIII wieku, ale obejmującej całą historię pejzażu w malarstwie polskim. Przy tak szeroko ujętym temacie mogłam rozpocząć przegląd od średniowiecza i śledzić motywy krajobrazowe w różnych gatunkach malarstwa: scenach religijnych, batalistyce, portrecie… Tak więc od początku myślałam o opracowaniu dotyczącym wielu aspektów pejzażu w malarstwie, a skonkretyzowałam swoje plany dwa lata temu, przygotowując projekty publikacji na 60. rocznicę powstania wydawnictwa Arkady. – Czy pejzaż jest ważniejszym sposobem wyrazu niż inne formy, na przykład malarstwo portretowe? – Naturalnie, że nie jest. Każdy gatunek czy temat malarski ma swoich gorliwych wyznawców. Do mnie po prostu mocniej przemawia pejzaż i nawet w scenach rodzajowych czy historycznych zwracam na niego szczególną uwagę. Sam „czysty” pejzaż, bez sztafażu – czyli np. widok łąk, lasów, morza lub miasta – niesie ze sobą wiele …
Wyświetlono 25% materiału - 183 słów. Całość materiału zawiera 733 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się