środa, 20 grudnia 2017
między wierszami
Był jednym z czołowych amantów polskiej kinematografii. Wieńczysław Gliński debiutował rolą tytułową w „Sprawie pilota Maresza”, jednym z pierwszych polskich filmów rozrachunkowych. Niebawem stworzył kreacje w „Kanale” oraz „Orle”. Pracę przy tym pierwszym obrazie zapamiętał następująco: „Sceny w kanałach kręciliśmy jesienią. Paskudnie zimno, do tego deszcz. Zdjęcia trwają długimi godzinami. Wszyscy wymęczeni, brudni, zziębnięci. Wajda przynosi rum. Gotujemy więc herbatę i dolewamy go do niej. Trzeba się rozgrzać. Staś Mikulski pił gorącą herbatę za herbatą i nabawił się zapalenia płuc. Inni herbatę na pół z rumem. Też się pochorowali. A ja piłem sam rum. I nic mi nie było”. Relację przytacza córka artysty, Katarzyna Wasilewska. Autorka monografii „Wieńczysław Gliński. Aktor, amant, tata” (Skarpa Warszawska), nieprzypadkowo rekomendowanej w restauracji „Kameralna”, bo bohater książki lokal ów odwiedzał. Przyszedł na świat w Astrachaniu – nie ma się więc co dziwić, że uwielbiał kawior. Ojciec Sławka – jak nazywali go bliscy – Edmund Szupelak też był aktorem, przyjął pseudonim „Gliński” (pamiętamy go z zabawnego epizodu ludowego grajka z lekka przygłuchego, witającego na lotnisku Okęcie majętnego Polonusa w komedii „Nie lubię poniedziałku”), zaś w żyłach matki płynęła krew rosyjska. Zanim władza bolszewicka okrzepła, zdołali opuścić miasto urodzenia swego jedynaka i dotrzeć …
Wyświetlono 25% materiału - 196 słów. Całość materiału zawiera 784 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się