środa, 1 marca 2017
  Pamięć i fabuła - Pani pierwsza powieść nosiła tytuł "Tajemnice prowincji". Druga, o której rozmawiamy, "Siedem spódnic Alicji". Ona również dzieje się na prowincji, a konkretnie na Śląsku Cieszyńskim. Proszę powiedzieć, gdzie i czym jest pani prowincja? - Prowincja to bez wątpienia obszar dobrych wartości i pozytywnych relacji między ludźmi. Na prowincji wszyscy się znają, tu czas płynie spokojniej. Lubię i cenię te cechy prowincji, a także inne wartości, wynikające z praw obowiązujących w małych zbiorowościach. Poza wielkimi ośrodkami na ogół podkreśla się tradycję i przywiązanie do konserwatywnej nieco powagi. Mieszkańcy małych ojczyzn nieskłonni są do awangardowych brewerii, noszą pod językiem smaki i zapachy zrozumiałej dla wszystkich wspólnoty, świeżego mleka i smażonych konfitur. Bardzo dobrze się znają, obserwują i wiele o sobie wiedzą. Pamięć zbiorowa prowincji jest silniejsza, znacznie bardziej wspólna niż reguły miejskiej pamięci, opiera się na całkiem innych zasadach. Nic oczywiście nie ujmując wartościom obecnym i pielęgnowanym w Warszawie, Krakowie albo Poznaniu. - Z tego wniosek, że pani zalicza się do admiratorek prowincji? Szczególnie zaś, porównując pani miejsce zamieszkania oraz miejsce polskich epizodów wyznaczających akcję "Siedmiu spódnic Alicji", upodobała pani sobie Śląsk Cieszyński. Mam rację? - Tak, to moja mała ojczyzna. Mieszkam na Śląsku Cieszyńskim, w pobliżu Górek Wielkich, gdzie w latach dwudziestych ubiegłego wieku osiedlił się we dworze Tadeusz Kossak, brat bliźniaczy Wojciecha i gdzie mieszkała …
Wyświetlono 25% materiału - 220 słów. Całość materiału zawiera 882 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki