Wtorek, 6 lutego 2024
Księgarnia w Dublinie
Jakie będzie pierwsze skojarzenie Polaków, gdy zapytamy ich o Irlandię? Najbardziej oczywistą odpowiedzią jest pewnie „zielona wyspa”, co mogłoby okazać się nawiązaniem do kultowego przydomku tego miejsca lub nie mniej słynnego przemówienia pewnego prominentnego polskiego polityka, któremu marzyło się, by Polska została drugą Irlandią. Jeżeli natrafilibyśmy jednak akurat na jakiegoś pożeracza czy pożeraczkę książek, to w zamian mogłoby paść nazwisko Joyce’a, Becketta, Yeatsa lub któregoś innego z wielu popularnych współczesnych literatów irlandzkiego pochodzenia. Bo Irlandia faktycznie pisarzami, książkami i (co najważniejsze w tym kontekście) księgarniami stoi. Żadne państwo o tak niewielkiej populacji i powierzchni nie doczekało się równie pokaźnej liczby laureatów Literackiej Nagrody Nobla. A przecież pośród czterech irlandzkich zdobywców tego wyróżnienia nie ma najsłynniejszego (i moim zdaniem najlepszego) z tamtejszych artystów, czyli Jamesa Joyce’a. Jego twórczość była oczywiście pod wieloma względami zbyt kontrowersyjna i wywrotowa, by ktoś brał tę kandydaturę na poważnie. Dziś wielu turystów odwiedza Dublin właśnie ze względu na Joyce’a i „Ulissesa”, nie tylko w trakcie znanego na całym świecie Bloomsday. Spacer śladami dublińskich księgarni Mając to wszystko na uwadze, nie dziwi liczba kameralnych księgarni zasiedlających irlandzką stolicę. Nie ma ich równie wiele jak pubów i restauracji z muzyką na żywo, które są nawet bardziej kojarzone z Dublinem, ale i tak doczekały się pokaźnego grona zdeklarowanych fanów. Podczas mojej niedawnej wizyty miałem okazję odwiedzić kilka z nich, umiejscowionych po obu brzegach przepływającej przez centrum miasta rzeki Liffey. Uwagę odwiedzających z pewnością przyciągnie największa niezależna księgarnia w Irlandii, znana jako Chapters Bookstore. Na tle podobnych miejsc w Polsce wyróżnia się ona bardzo pokaźną sekcją z książkami z drugiej ręki, które można nabyć w niższej cenie. Fani komiksów, powieści graficznych i mang muszą z kolei odwiedzić specjalizujący się w tego typu literaturze sklep Forbidden Planet International, gdzie zachwyci ich pokaźny wybór nowości, ale i klasyków gatunku. Swoją historią niejednego skusi księgarnia Hodges Figgis, ponieważ to najstarsze miejsce tego typu w Irlandii i jedno z najstarszych wciąż …
Wyświetlono 25% materiału - 317 słów. Całość materiału zawiera 1270 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się