Czwartek, 22 marca 2012
Beata Gołembiowska
Jak powstała pani książka? Sześć lat temu moja znajoma, a teraz pracodawczyni, Liliana Komorowska postanowiła zorganizować wystawę zatytułowaną „Dialog”. Na ekspozycji miały się znaleźć obrazy współczesnych polskich malarzy mieszkających w Kanadzie, a także pamiątki oraz obrazy starszego pokolenia, głównie przedwojennego. Tak się złożyło, że wszystkie pamiątki i obrazy dostarczyli polscy arystokraci mieszkający w kanadyjskiej miejscowości Rawdon oddalonej sto kilometrów od Montrealu. W tym czasie kręciliśmy o nich film dokumentalny zatytułowany „Raj utracony, raj odzyskany”, a nasi rozmówcy opowiadali niezwykle ciekawe historie. Mieli wiele do przekazania, a ich pamiątki były naprawdę „rozrzewniające”: drobne rzeczy, jakie w trakcie wędrówki po świecie udało się „w jednej walizce” przywieźć na emigrację w Kanadzie. Wystawa odniosła wielki sukces, choć niewielu było polskich gości, jednak dopisali Kanadyjczycy, którzy ją z wielkim zaciekawieniem oglądali. Przez miesiąc był tam emitowany nasz film i zwiedzający pytali, jak to jest możliwe, że dotychczas nic nie wiedzieli o istnieniu polskiej arystokracji, chociaż Polaków jest sporo w Kanadzie. Wtedy pomyślałam, że warto byłoby poszerzyć wersję filmową i pojechać do Rawdon, aby spotkać większą grupę arystokratów, jako że w filmie ujęliśmy tylko nieliczną grupę – to było tylko sześć osób. A w Rawdon okazało się, że jest tam kilkanaście takich rodzin! To był jednak dopiero początek… Rzeczywiście. Potem wróciłam do Vancouver i tam też poszukiwałam polskich arystokratów. Ale …
Wyświetlono 25% materiału - 215 słów. Całość materiału zawiera 862 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?