Czwartek, 22 marca 2012
Beata Gołembiowska
Jak powstała pani książka? Sześć lat temu moja znajoma, a teraz pracodawczyni, Liliana Komorowska postanowiła zorganizować wystawę zatytułowaną „Dialog”. Na ekspozycji miały się znaleźć obrazy współczesnych polskich malarzy mieszkających w Kanadzie, a także pamiątki oraz obrazy starszego pokolenia, głównie przedwojennego. Tak się złożyło, że wszystkie pamiątki i obrazy dostarczyli polscy arystokraci mieszkający w kanadyjskiej miejscowości Rawdon oddalonej sto kilometrów od Montrealu. W tym czasie kręciliśmy o nich film dokumentalny zatytułowany „Raj utracony, raj odzyskany”, a nasi rozmówcy opowiadali niezwykle ciekawe historie. Mieli wiele do przekazania, a ich pamiątki były naprawdę „rozrzewniające”: drobne rzeczy, jakie w trakcie wędrówki po świecie udało się „w jednej walizce” przywieźć na emigrację w Kanadzie. Wystawa odniosła wielki sukces, choć niewielu było polskich gości, jednak dopisali Kanadyjczycy, którzy ją z wielkim zaciekawieniem oglądali. Przez miesiąc był tam emitowany nasz film i zwiedzający pytali, jak to jest możliwe, że dotychczas nic nie wiedzieli o istnieniu polskiej arystokracji, chociaż Polaków jest sporo w Kanadzie. Wtedy pomyślałam, że warto byłoby poszerzyć wersję filmową i pojechać do Rawdon, aby spotkać większą grupę arystokratów, jako że w filmie ujęliśmy tylko nieliczną grupę – to było tylko sześć osób. A w Rawdon okazało się, że jest tam kilkanaście takich rodzin! To był jednak dopiero początek… Rzeczywiście. Potem wróciłam do Vancouver i tam też poszukiwałam polskich arystokratów. Ale …
Wyświetlono 25% materiału - 215 słów. Całość materiału zawiera 862 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki