Wtorek, 29 stycznia 2019
Między wierszami
Licznie przybyli do siedziby Teatru Kwadrat deliberowali, czemu właśnie tam zorganizowano spotkanie prezentujące książkę pod oryginalnym tytułem „On, Strejlau”. Sekret wyjaśnił Andrzej Nejman, dyrektor sceny założonej ponad cztery dekady temu przez nieodżałowanego Edwarda Dziewońskiego. Powitał gości, przypominając, że onegdaj wchodził w skład drużyny futbolowej artystów polskich – trenowanej przez Andrzeja Strejlaua – potykającej się regularnie z zespołami dziennikarzy względnie polityków w konfrontacjach, z których dochód przeznaczony był na zbożne cele. Skądinąd na promocji tomu, opublikowanego nakładem oficyny Sine Qua Non – hegemona rynku bukinistyki sportowej między Bugiem a Odrą – pojawili się też inni gracze filmowo-piłkarscy: Jarosław Jakimowicz, Robert Janowski i Janusz Zaorski. Indagujący i interlokutor, bo książka powstała w modnej – by nie rzec oklepanej – dziś formie wywiadu-rzeki, zasiedli  na scenie w otoczeniu dekoracji. I może nie był to przypadek, ponieważ rozmowę dziennikarza Jerzego Chromika ze szkoleniowcem przytłaczają ozdobniki. Coach jest niezrównanym kozerem, toteż zaskoczyła mnie zwięzłość jego odpowiedzi. Bywa, że ustępująca długością pytaniom. Czyżby z nagrywanych, a może notowanych(?), wypowiedzi autor dopasowywał fragmenty do tkanych koronkowo, niczym latynoski futbol, pytań? Zgoła inaczej sprawa wyglądała w „Autobiografii” eks-selekcjonera reprezentacji Polski. Napisanej przed ćwierćwieczem przez Andrzeja Persona, także w  formie dialogu. Od tego czasu w życiu „Narkomana” – jak z racji futbolowego uzależnienia zdefiniował go bodaj Janusz Atlas – zmieniło się niewiele. Działał w Polskim Związku Piłki Nożnej, kierował Polskim Kolegium Sędziów, co przyczyniło się do uzdrowienia sytuacji w tym nader skorumpowanym przez lata kręgu, no i …
Wyświetlono 25% materiału - 238 słów. Całość materiału zawiera 953 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki