Wtorek, 29 stycznia 2019
„Mirabelka” Wydawnictwo Zielona Sowa
Pisała o niej Hanna Krall w zbiorze „Tam już nie ma żadnej rzeki”, a konkretnie w reportażu „Obecność”. O mirabelce, która rosła w podwórku na dawnych warszawskich Nalewkach, na tyłach dzisiejszej ul. Andersa. Mirabelka była niezwykła, bo przetrwała wojnę, powstanie w getcie, PRL i narodziny nowej Polski. Niestety w 2016 roku nie przetrwała piły developera i została scięta. Wycinka poruszyła mieszkańców, a także scenarzystę i aktora Cezarego Harasimowicza, który wychował się na podwórku obok. Postanowił opowiedzieć dzieciom historię drzewa, które rosło na przekór losowi. Tak powstała wyborna opowieść o ludzkim losie z wielką historią w tle. To dzięki takim autorom, takim publikacjom i wydawcom pamięć o dawnych czasach, o ludziach, którzy wtedy żyli, o mirabelce z Nalewek nigdy nie zaginie. Książka zachęca też do uważności i do otwartości na inność. Cezary Harasimowicz kieruje swą powieść do dzieci, ale powinni poznać ją i dorośli. Opowieść zawarta na stronach tej książki dopełniają piękne, klimatyczne ilustracje Marty Kurczewskiej. Wystarczy spojrzeć na okładkę i na bardzo symboliczną ilustrację, na której pod mirabelkowym   drzewkiem stoi dziewczynka w czerwonym płaszczyku (jak z filmu Stevena Spielberga „Lista  Schindlera”). Kolorowe koraliki, kształtem przypominające owoce mirabelki, ulatują z jej szyi w świat. Wydawnictwo Zielona Sowa zadbało o piękną oprawę graficzną. To wszystko sprawia, ze książka naprawdę mocno zakorzenia się w czytelniku. Nasza redakcja przyznała „Mirabelce” tytuł Książki Maja. To był dopiero początek, jak się okazuje, …
Wyświetlono 25% materiału - 226 słów. Całość materiału zawiera 904 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się