środa, 28 czerwca 2023
Rozmowa z OLESIĄ IVCHENKO, autorką powieści „Wylot”
Powieść „Wylot” jest pisana w konwencji science fiction, kreśli pani dystopijną wizję świata. Dlaczego wybrała pani akurat taki gatunek do opowiedzenia historii Wrony i Ariany? Daje to ogromne pole dla wyobraźni, można podczas pisania wykorzystać wiedzę naukową, którą się dysponuje lub którą można zdobyć, ale to też okazja do snucia różnych spekulacji. Ta różnorodność kierunków, jakimi mam szansę poprowadzić akcję, jest bardzo dla mnie pociągająca, a poza tym lubię się bawić nauką. W książce opisuje pani możliwości ingerencji technologii w pamięć, realna staje się opcja przechowywania pamięci osób zmarłych. To dopiero byłby wynalazek! Ten pomysł, o ile mi wiadomo, jest w tej chwili czystą spekulacją, ale kto wie, co może się zdarzyć w przyszłości? Muszę zaznaczyć, że to temat, którym zajmują się badacze, ja jestem psychologiem praktykiem. Mechanizmy działania pamięci chciałam przedstawić zgodnie z wiedzą psychologiczną. Badania pamięci są bardzo fascynujące! Chętnie pogłębiam wiedzę na ten temat w wolnym czasie. Trzeba zaznaczyć, że „Wylot” to nie tylko opowieść o możliwych naukowych dokonaniach w przyszłości. Obnaża pani model działania pewnego systemu… Starałam się w miniaturze pokazać coś, co już się dzieje, tylko może tego nie widzimy. Świat jest wyraźnie podzielony na bogatą Północ i biedne Południe, co ma m.in. związek z kolonialnym wyzyskiem w przeszłości, z paradoksem, że to Północ emituje najwięcej zanieczyszczeń i przyczynia się do ocieplenia klimatu, ale to Południe ponosi tego konsekwencje. Cały czas mamy do czynienia ze skutkami takiego działania i cały czas trwa wskazywanie i obwinianie ofiar, czyli biednych, którym przypina się łatkę, że są niezaradni. To jest symptomatyczne, gdy mówi się o tym, że należy powstrzymać ocieplenie klimatu, przekonuje się np. ludzi na wsiach i w małych miasteczkach, …
Wyświetlono 25% materiału - 267 słów. Całość materiału zawiera 1068 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się