Wtorek, 31 stycznia 2017
Instytut Książki zainaugurował Rok Conrada

 

W połowie grudnia odbyła się uroczysta gala otwarcia Roku Conrada, której organizatorem był Instytut Książki. Według zapowiedzi Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu,w lutym rozstrzygnięty zostanie nabór na organizację wydarzeń związanych z Rokiem Conrada, jednocześnie zapowiadając, że na przestrzeni całego roku w Teatrze Telewizji oraz w Teatrze Polskiego Radia zostaną przedstawione spektakle oparte na dziełach Josepha Conrada, odbędą się przeglądy filmów i ukażą się nowe teksty biograficzne.

 

“Rok 2017 będzie rokiem, kiedy Conrad wróci do Polski” – stwierdził dyrektor Instytutu Książki. Rok 2017 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Conrada w związku z przypadającą 3 grudnia 160. rocznicą urodzin tego najbardziej polskiego z brytyjskich i najbardziej brytyjskiego z polskich pisarzy. Związane z nim wydarzenia trwać będą przez cały rok w Polsce i Wielkiej Brytanii. Ich kulminacja nastąpi w listopadzie i grudniu.

 

“Kim jest dla nas Conrad? Kim jest dla Europy i dla współczesnej cywilizacji?” – pytała w swoim wystąpieniu Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Konkurs na logotyp Roku Conrada wygrał projekt autorstwa Tomasza Mikinki. Do Instytutu Książki trafiły aż 43 projekty  konkursowe, które oceniało Jury w składzie: Robert Szaniawski – dyrektor Instytutu Polskiego w Londynie, dr hab. Bogdan Achimescu – prorektor ds. nauki i spraw zagranicznych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dr hab. Krzysztof Koehler – zastępca dyrektora Instytutu Książki, Ewa Wojciechowska – odpowiedzialna w Instytucie Książki za Program Translatorski POLAND i promocję polskiej literatury za granicą.

Zwycięski logotyp jest połączeniem dwóch elementów, uproszczonych geometrycznie inicjałów, liter JC (Joseph Conrad) tworzących syntetyczną formę graficzną. Znak zbudowany z przenikających się linii ma budzić skojarzenia z fragmentem meandru – życia – losów ludzi – fali – śladu ? wiru na powierzchni wody zawsze obecnej w twórczości pisarza.

 

Autor: Paweł Waszczyk
Źródło: Magazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2017