Piątek, 24 maja 2019
Rozmowa z Agatą Maksimowską, autorką książki „Birobidżan”
– Żydowski Obwód Autonomiczny zrazu zlokalizowano na Krymie. Bez powodzenia. – Powstały w 1924 roku radziecki „Komitet do spraw osiedlania pracujących Żydów na roli” miał plany osiedlenia w koloniach rolniczych minimum pół miliona Żydów. Na Krymie było ponad 80 żydowskich kolonii rolniczych i komun. Osiedliło się tam ponad 50 tys. Żydów. Niestety, okazało się, że ten półwysep był zbyt gęsto zasiedlony, a miejscowa ludność zaczęła niechętnie odnosić się do nowych  osadników. Dlatego projekt żydowskiej autonomicznej jednostki na Krymie nie doszedł do skutku. – Czemu władze radzieckie postanowiły skoncentrować ludność żydowską akurat na Syberii? Przecież gros przyszłych „lokatorów” mieszkała po zachodniej stronie Uralu… – W swoim wyborze władze radzieckie kierowały się przede wszystkim specyfiką danego regionu. Na dobre warunki dla osadnictwa na Dalekim Wschodzie zwrócił uwagę profesor W. R. Williams. Argumentował, że w dolinie Amuru znajdują się żyzne gleby, nadające się pod uprawę. Terytorium było prawie niezamieszkałe, co mogło dawać nadzieję na bezkonfliktowe przeprowadzenie akcji osadniczej. W 1927 roku specjalna ekspedycja naukowa, złożona z geografów, ekonomistów, klimatologów odwiedziła obszar w dorzeczu rzek Biry i Bidżanu. Przyjmując rekomendacje zawarte w jej raporcie, Prezydium Centralnego Komitetu Wykonawczego ZSRR wydało 28 marca 1928 roku postanowienie o przeznaczeniu regionu birobidżańskiego na osadnictwo przez pracujących Żydów. – Z jakim odzewem spotkał się ów pomysł? – Prowadzono intensywną akcję agitacyjną …
Wyświetlono 25% materiału - 213 słów. Całość materiału zawiera 854 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się