Piątek, 22 lipca 2016
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2016
Odbyłem niedużą rundkę po zaprzyjaźnionych wydawnictwach. Dobrze jest czasem podsłuchać, co między książkami oraz zapisanymi w nich wierszami piszczy. Wśród rozmaitych smakowitych ploteczek trafiła do mnie i ta, że obecnie na rynku znakomicie chodzą ikony. Ikony oraz anioły. To znaczy anioły raczej latają, ikony zaś wiszą, gdzie trzeba (i gdzie nie trzeba), ale nam z kolegami chodziło o książki dotyczące tych dwóch bytów: angelologii oraz ikonografii. Aniołom damy dziś spokój, chociaż wciąż zachwyca mnie z lekka omszały, gdyż mchem czasu spowity tytuł "Słownik aniołów (w tym aniołów upadłych)" Gustava Davidsona (Zysk i S-ka, 1998). Weźmiemy się natomiast za ikonografię, ewentualnie wraz z ikonologią. Naturalnie w wymiarze felietonowym jeno. Posłużymy się w celach dokumentacyjnych zachwycającym ćwierćalbumem Aidana Harta "Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego" (Jedność 2015). Nazywam publikację ćwierćalbumem, gdyż tom - choć zbudowany został przede wszystkim jako merytoryczny wykład technik pisania ikon - jest ornamentowany bogatym materiałem poglądowym. Sam autor to człowiek nietuzinkowy, wart choćby słówka prezentacji. Rzadko się zdarza, by Anglik, wychowany w Nowej Zelandii, zatem otoczony od dzieciństwa morzem kultury protestanckiej, w wieku 25 lat przyjmował wyznanie prawosławne, podejmował studia religijne w Rosji i na greckiej górze Athos, po czym zajmował się na swoim macierzystym terenie twórczością ikonopisarską: malarską i rzeźbiarską. Zdobył w tej dziedzinie nie lada kompetencje oraz uznanie, posiada spore grono oddanych uczniów, wciąż wykłada i uczy (np. w Oxfordzie), co zresztą w przypadku ikonopisarza jest poniekąd działalnością obowiązkową. Sam Hart w fascynującej książce o technice pisania ikon stanowczo podkreśla, że nie można tworzyć obrazów religijnych w prawosławiu bez cierpliwej, długoletniej praktyki czeladniczej pod okiem doświadczonych mistrzów. Każdy, …
Wyświetlono 25% materiału - 262 słów. Całość materiału zawiera 1049 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się