Wtorek, 27 czerwca 2017
Między wierszami
Lista krajowych wyróżnień literackich wzbogaciła się o Nagrodę imienia Marka Nowakowskiego. Jej pierwszym laureatem został Wojciech Chmielewski, którego jury uhonorowało za powieść „Belweder gryzie w rękę” (Iskry). Ceremonia wręczenia lauru odbyła się w Bibliotece Krasińskich. A potem – przy tartinkach i napojach, uprzedzając pytanie – toczono rozmowy kuluarowe, w których uczestniczyli między innymi: Jolanta Nowakowska, Irena Makarewicz, Joanna Rolińska, Joanna Siedlecka, Maryla i Grzegorz Łatuszyńscy, Jan Rodzeń, Krzysztof Świętek, Antoni Szperlich, Maciej Urbanowski, Wiesław Uchański oraz Jarosław Abramow-Newerly, przybyły do Polski – po kilkuletniej nieobecności – z Kanady. Czy będzie to skutkowało kolejną książką? Czytelnicy mający jeszcze żywo w pamięci jego dwa wspaniałe tryptyki: warszawski i rusiński – niecierpliwie na nią czekają. Dziękując za nagrodę, laureat stwierdził: „Marek Nowakowski czuwa nade mną. Dla mnie niezwykłego jest też coś innego: znałem Marka Nowakowskiego, przyjaźniłem się z nim, wspólnie chodziliśmy po Warszawie, a przede wszystkim dużo rozmawialiśmy, pokazał mi, w jaki sposób powstaje literatura. To zawsze była sprawa między pisarzem a światem” – wyjaśnił laureat. Wojciech Chmielewski – rocznik 1969 – jest prozaikiem, autorem tomów opowiadań: „Biały bokser” (2006), wyróżnionego w VI edycji Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza; „Brzytwa” (2008), nominowanego do Nagrody Mediów Publicznych Cogito; „Najlepsza dentystka w Londynie” (2014). W 2010 roku opublikował powieść „Kawa u Doroty”, za którą otrzymał nominację do Nagrody Angelus. Jest autorem słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia. Opowiadania, eseje i recenzje publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Borussii”, „Wyspie”, „Dialogu”, „Arcanach”, „Nowych Książkach”, „W drodze” i „Czterdzieści i Cztery”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. …
Wyświetlono 25% materiału - 247 słów. Całość materiału zawiera 991 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się