środa, 28 czerwca 2023
Librairie Galignani
Działalność w pierwszej dzielnicy paryskiej stolicy to powód do dumy. Trudno o bardziej prestiżowy adres dla księgarni. Klienci bywają wprawdzie wymagający, ale chętnie sięgają do portfela, a na książkach znają się jak nikt inny. Niemal idealnie w połowie drogi między Luwrem a placem Zgody (Place de la Concorde) działa magiczna Librairie Galignani. Najłatwiej trafić tutaj ze stacji metra Tuileries. Wystarczy pójść reprezentacyjną aleją Rivoli (rue de Rivoli) na zachód, podziwiając z jednej strony zieleń drzew ogrodów Tuileries, a z drugiej – zwartą linię klasycznej paryskiej zabudowy, by po dwóch minutach marszu stanąć przed przeszklonymi witrynami księgarni z charakterystycznymi pomalowanymi na zielono framugami. Księgarnia mieści się na parterze zabytkowej kaplicy. Skrywa się w podcieniach za potężnymi roletami z napisem „Galignani. Bookseller”. Nie sposób tutaj nie trafić. Librairie Galignani swoje korzenie wywodzi od weneckiego drukarza i kupca Simona Galignaniego, który swoją wydawniczą działalność zacząć miał w 1520 roku. Wtedy właśnie ukazało się pierwsze wydanie klasycznej gramatyki łacińskiej. Galignani był nowoczesnym wydawcą – jako jeden z pierwszych wykorzystywał możliwości nowego wynalazku: prasy drukarskiej. Jego największym sukcesem była publikacja w 1597 roku „Geografii” Ptolemeusza, która błyskawicznie stała się bestsellerem i doczekała się wielu wydań i wznowień. Koleje losu rzuciły potomków Simona do Londynu, a niedługo później do Paryża. To tutaj w 1801 roku Giovanni Antonio Galignani …
Wyświetlono 25% materiału - 212 słów. Całość materiału zawiera 848 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się