Wtorek, 23 października 2018
Rozmowa z Tomaszem Pindlem, autorem książki „Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody”
– Kiedy i w jakich okolicznościach nasi rodacy zaczęli osiedlać się w Ameryce Łacińskiej? – Na masową skalę – pod koniec XIX wieku. To wtedy wybuchła tzw. „gorączka brazylijska”: chłopi z ziem polskich masowo migrowali do Brazylii właśnie (ale też do Argentyny), bo można było tam dostać pole, i to za darmo. W kraju panowało przeludnienie i tragiczny głód ziemi, takie, że polski chłop gotów był  porwać się nawet na tak egzotyczną eskapadę w nieznane, byle mieć gdzie siać i z czego zbierać… Dla niepiśmiennych chłopów była to prawdziwa wyprawa: nie mieli pojęcia, gdzie ta Brazylia leży, nie znali klimatu ani roślin, które przyszło im uprawiać. Wielu po drodze wyniszczyły choroby albo trudne warunki na miejscu. Ale też wielu się udawało, musieli harować, ale na nowej ziemi byli wreszcie w stanie osiągnąć swój główny cel: jeść codziennie… Swoją drogą, ciekawie czyta się dziś komentarze ówczesnych  intelektualistów przerażonych odpływem chłopów za ocean – pod pewnymi względami bardzo to  przypomina dyskusję z czasów masowego odpływu Polaków na europejskie rynki pracy otwarte w ramach Unii Europejskiej. Wcześniej do Ameryki Łacińskiej docierały jednostki albo małe grupki: powstańcy szukający nowego miejsca do życia, żołnierze na obcej służbie, naukowcy, podróżnicy – generalnie ludzie wykształceni i z konkretnym zawodem. – Wspomina pan o pomyśle stworzenia polskiej enklawy na tym kontynencie. – II RP miała pewne ambicje kolonialne. Trzeba jednak pamiętać, że nasze roszczenia do kolonii miały głównie …
Wyświetlono 25% materiału - 230 słów. Całość materiału zawiera 922 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się