Wtorek, 5 grudnia 2023
Rozmowa z AŁBENĄ GRABOWSKĄ, autorką powieści „Najważniejsze to przeżyć”
Oglądała pani serial „Dom”? Pytam, ponieważ punkt wyjścia najnowszej pani powieści wydał mi się zbliżony. Owszem, oglądałam. To jeden z moich ulubionych seriali i naturalna inspiracja dla „Najważniejsze to przeżyć”. Przed pisaniem książki nie przypominałam sobie jednak tego serialu. Chciałam, aby moja historia była bardziej kameralna, aby kładła nacisk na inne aspekty. To całkowita kreacja? To książka z gatunku tych, co to nic nie wydarzyło się naprawdę, ale wszystko na pewno miało miejsce. Wiele postaci z książki ma swoje pierwowzory, ale w przeciwieństwie do poprzednich pozycji nie występują tutaj żadne postaci autentyczne. Pani Pataczkowa wzorowana jest na przykład na Mironie Białoszewskim, który w latach 1946–1951 pisał felietony do „Kuriera Codziennego”, a Jan, jej przyjaciel – na Janie Marcinie Szancerze, który przez wiele lat odpowiadał za szatę graficzną „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Dlaczego bohaterami są osoby o zróżnicowanych doświadczeniach, pochodzące z rozmaitych generacji? To zabieg, który pozwala zachować obiektywizm opowieści. Doświadczenia różnych pokoleń dotyczące tego, co się wydarzyło, oraz powojennej przyszłości być może były podobne, ale spostrzeżenia, ocena tych lat, przemyślenia i refleksje na pewno się różniły. Zwłaszcza na początku, zaraz po wojnie. Inaczej postrzega ten czas dziecko, które szuka w ruinach grobu swojego przyjaciela, inaczej młoda dziewczyna, dla której wojna …
Wyświetlono 25% materiału - 188 słów. Całość materiału zawiera 755 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się