Wtorek, 5 września 2023
Rozmowa z PIOTREM MÜLDNER-NIECKOWSKIM, współautorem „Wielkiego słownika frazeologicznego języka polskiego”
Ukazała się znacząca, wręcz fundamentalna publikacja dla naszej wiedzy o języku polskim, a przy tym niezwykle pomocna w codziennej pracy z tekstami czy w dyspucie zarówno publicznej, jak i bardziej prywatnej… Obecne wydanie jest wznowieniem pierwszego wydania sprzed dwudziestu lat. Przez te dwadzieścia lat nie zmarnowałem ani jednego dnia, prowadząc dalsze prace nad frazeologią. A frazeologia jest sensem języka! Chodzi o półprodukty, jakie powstają z wyrazów. Same wyrazy nie mają żadnej funkcji. Dopiero frazeologia pozwala reprezentować funkcję językową. Ale frazeologia nie ma reguł, każde nowe powiedzenie, każde połączenie wyrazowe ma swoją własną historię i swoje własne gniazdo. Dlatego nie można ich układać w taki słownik, jak układa się słowniki wyrazów. To musi być zupełnie inny typ słownika – i to jest po pierwsze. A po drugie, nie ma znajomości języka bez znajomości frazeologii tego języka. Jeżeli ktoś nie zna frazeologii języka angielskiego, to nie zna języka angielskiego. Kropka! To samo jest z językiem polskim. Jakie były poprzednie słowniki frazeologiczne języka polskiego? Pierwszą polską pracą z dziedziny frazeologii był wydany w 1897 roku słownik Antoniego Krasnowolskiego. Drugi słownik był oparty na „Słowniku języka polskiego”, jaki powstał pod red. prof. Witolda Doroszewskiego, a konkretnie na kartotece tego słownika. Opracował go prof. Stanisław Skorupa przy pomocy kilkudziesięciu studentów. Przez dwanaście lat budował ten dwutomowy słownik, który zawiera 35 tys. jednostek frazeologicznych, a artykułów hasłowych jest dużo więcej, ale się powtarzają. Natomiast mój słownik zawiera 207 tys. jednostek czy frazeologizmów. I jest to drobna …
Wyświetlono 25% materiału - 230 słów. Całość materiału zawiera 920 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się