Piątek, 24 listopada 2006
Salon modelarski Pelta
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2016
Pelta mieści się w samym centrum Warszawy, u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Mazowieckiej. Na blisko 100 metrach kwadratowych oferuje około 10 tys. tytułów z dziedziny militarystyki, historii wojskowości i współczesnej techniki wojskowej, motoryzacji i modelarstwa, ukazujące się nakładem wydawców polskich i zagranicznych, a także książki z zakresu historii sztuki, mapy, globusy, przewodniki oraz poradniki naprawcze do prawie wszystkich typów samochodów i motocykli świata. O działalności księgarni rozmawiam z jej właścicielem, Markiem Machałą. Jakie były początki Pelty? Istniejemy od 1990 roku. Na początku naszej działalności chcieliśmy wybudować pawilon księgarski przy ulicy Świętokrzyskiej między blokami o numerach 16 i 18. Niestety Urząd Dzielnicy Warszawa Śródmieście nie wydał zgody na budowę, ponieważ sprzeciwiali się jej (całkowicie pozaprawnie, acz skutecznie) mieszkańcy jednego z tych budynków. W zamian za rezygnację z budowy pawilonu księgarskiego, urzędnicy miejscy zaproponowali nam wynajem części sklepu byłego Polmozbytu. I tak rozpoczęliśmy działalność hurtową, gromadząc książki dotyczące historii wojskowości i motoryzacji w kurniku na przedmieściach Warszawy, prowadząc równolegle remont kompletnie zdewastowanego lokalu przy ul. Świętokrzyskiej 16. Skąd wziął się pomysł by handlować książką o tematyce wojskowej? Ponieważ do 1989 roku nie można było legalnie sprowadzać książek na tematy militarystyczne z zachodu, a po 1990 roku tak, postanowiliśmy wykorzystać niszę rynkową i zajęliśmy się właśnie tą tematyką. Prawie 100 …
Wyświetlono 25% materiału - 207 słów. Całość materiału zawiera 830 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się