Czwartek, 7 kwietnia 2016
Temat numeru - Rynek książki szkolnej w 2015 roku
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2016
Spadki wartości sprzedaży we wszystkich segmentach rynku książki szkolnej, postępująca redukcja zatrudnienia, kłopoty finansowe wydawców i dystrybutorów, utrata dominującej części przychodów przez księgarnie stacjonarne, zwłaszcza zlokalizowane w mniejszych miejscowościach - to najpoważniejsze, charakteryzujące się największą skalą rażenia, skutki zmian w polskiej edukacji zapoczątkowanych w 2014 roku. Segment książki edukacyjnej w 2015 roku zanotował, kolejny, ok. 6-proc. spadek przychodów, do poziomu ok. 700 mln zł. W statystyce rok 2015 na rynku książki szkolnej jawi się w niezwykle zróżnicowanych barwach. Dominujące podmioty zanotowały wprawdzie kilkuprocentowe wzrosty przychodów, jednak nie zawdzięczają im zwiększonej sprzedaży, a przede wszystkim pewnego rodzaju poczynieniom biznesowym, czego najdobitniej dowodzi przykład Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, które mogą pochwalić się wzrostami skonsolidowanymi przede wszystkim dzięki przejęciu najbardziej dochodowej części portfolio wydawnictwa ZamKor, stopniowo rosnącej sprzedaży oferty z zakresu szkolnictwa zawodowego, czy udanej dywersyfikacji przychodów wydawnictwa Zielona Sowa, które konsekwentny organiczny rozwój zawdzięcza inwestycjom w atrakcyjną ofertę dziecięcą i okołoedukacyjną, opartą na najpopularniejszych międzynarodowych licencjach (Disney, Warner, Marvel). Wśród czołowych wydawców zyskały tylko WSiP i Nowa Era. Pozostałe podmioty zgodnie zanotowały kolejne spadki sprzedaży, które w coraz większym stopniu zdają się ważyć na ich przyszłości i wymuszają szybkie zmiany organizacyjne, i z zakresu strategii przyszłej działalności. W tym gronie znajdują się firmy takie jak GWO czy Operon. Zmniejszające się przychody to nie jedyny problem wydawców edukacyjnych, z którym musieli zmierzyć się w ostatnich dwóch latach - potężnym i znacznie bardziej bezpośrednim zagrożeniem dla utrzymania stabilizacji finansowej były koszty poniesione w związku z koniecznością utylizacji wcześniej przygotowanej produkcji wydawniczej, która na skutek antyrynkowej legislacyjnej ofensywy resortu edukacji, nigdy nie trafiła na rynek. Łączny koszt rozwiązania …
Wyświetlono 25% materiału - 263 słów. Całość materiału zawiera 1054 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki