Czwartek, 5 maja 2022
Rozmowa z PAWŁEM RZEWUSKIM, autorem książki „Syn bagien”
Odnoszę wrażenie, że „Synowi bagien” patronują: Sergiusz Piasecki, Józef Mackiewicz, Florian Czarnyszewicz, Franciszek Wysłouch, Michał K. Pawlikowski i Joseph Conrad. Słusznie? Jest w tym wiele racji, aczkolwiek literacko patronuje Wacław Kostek-Biernacki i jego kresowe opowiadania, zwłaszcza te, w których pojawia się Kostia, tajemniczy Poleszuk, dzięki któremu przemierzamy dzikie ostępy kresowe. Ale nie tylko, są faktycznie i inni patroni. W „Synu bagien” niemało odwołań do prozy Sergiusza Piaseckiego, a nawet jeden z bohaterów jest wzorowany na tym pisarzu. Inspiracją była też książka „W polskiej dżungli” Ferdynanda Ossendowskiego, który barwnie opisywał niebezpieczną ziemię poleską. No i oczywiście Conrad, do którego „Jądra ciemności” fabuła „Syna bagien” jest bezpośrednim odwołaniem, a zarówno Kurtz, jak i Marlow znaleźli swoje miejsce na jej kartach. Oficerowi, wokół którego ogniskuje się intryga, nieprzypadkowo nadał pan poetyckie nazwisko Staff? W tym wypadku jest to akurat całkowicie przypadkowe. Wspomniał pan o pisarstwie Kostka-­Biernackiego... To był kawał naprawdę bardzo dobrej literatury. Momentami ocierający …
Wyświetlono 25% materiału - 152 słów. Całość materiału zawiera 609 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się