Czwartek, 5 maja 2022
Włochy. Przewodnik po winach, regionach, odmianach Wojciech Bońkowski, Tomasz Prange-Barczyński Ferment, Warszawa 2022, s. 336, ISBN 978-83-961746-1-1 Wiosna w pełni, a wraz z nią nadzieja na słoneczne wakacje i ciekawe odkrycia. Warto przygotować się do nich solidnie, by wykorzystać ten czas na przeżycie pięknych chwil. Myślę, że nie będę odkrywcza, mówiąc, że wino jest kwintesencją dobrych emocji. Jego produkcja – co brzmi jakże szorstko i technicznie – jest, tak naprawdę, jednym z najbardziej czułych działań człowieka. Trzeba miłości, żeby opanować sztukę tworzenia wina, opowiadania o nim i wspólnego degustowania. Uczucia, doznania, bycie z drugim człowiekiem to filary naszej egzystencji. Czasy pandemii i wojny u naszych granic boleśnie nam to uzmysłowiły. Dlatego trzeba zadbać, by z każdej podróży wrócić bogatszym, szczęśliwym. Przygotowania można rozpocząć od spotkania z książką napisaną przez znawców; najlepiej, jeśli ich mowa jest plastyczna i kolorowa, pełna smaków i zapachów. Łatwo wyobrazić sobie rozkosz płynącą z kieliszka, gdy czytamy: „Wino fermentuje i dojrzewa w starych, liczących po kilkadziesiąt lat dużych beczkach ze slawońskiego dębu. W efekcie trebbiano Valentinich zachwyca niezwykłą kombinacją kwiatowych, rumiankowych, miodowych aromatów, nutami ziół, siana, ale też słoną mineralnością. Jest gęste, o niebywałej materii, niemal kremowej fakturze, a jednocześnie kipi energią”. Wojciech Bońkowski i Tomasz Prange-Barczyński prowadzą nas przez Włochy jak wytrawni przewodnicy zakochani w „niebywałej materii”; kipią jednakowo wiedzą, jak opowieściami i anegdotami. Poznajemy …
Wyświetlono 25% materiału - 220 słów. Całość materiału zawiera 883 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się