środa, 6 marca 2024
Rozmawiałam ostatnio z panią z działu promocji pewnego wydawnictwa. Rozmowa dotyczyła literatury współczesnej, a konkretnie jej poziomu. Moim zdaniem dość marnego. W ciągu kilku ostatnich lat sięgałam po powieści – bestsellery. Właściwie większości nie byłam w stanie przeczytać. Odstraszały i treść, i język. Szczególnie zapamiętałam historię sprzed kilku lat, gdy książka pewnej autorki była promowana przez jeden z ogólnopolskich portali jako najlepsza powieść ostatnich lat. W sieci zamieszczono dwa rozdziały. Po ich lekturze zajrzałam do książki, z której pochodziły, by ze smutkiem się przekonać, że to, co przeczytałam w sieci, to nie „sen wariata”, ale coś, co naprawdę zostało wydrukowane i wydane przez profesjonalne wydawnictwo. Na dodatek jedno z najlepszych w Polsce. Byłam tym szczerze przerażona. Bijąca rekordy popularności pewna saga, z której przeczytałam jeden tom, jest w moim pojęciu koszmarem. Próżno jednak szukać jej recenzji napisanych przez profesjonalnych krytyków literackich. Piszą je autorzy blogów i amatorzy otrzymywania darmowych książek, czyli influencerzy – plaga kultury i to nie tylko polskiej. Znalazła się wprawdzie jedna specjalistka, która w opiniotwórczym tygodniku pochyliła się nad lekturą. Zwróciła słuszną uwagę na to, że mamy do czynienia z literaturą opartą na powtarzalnych schematach, ze spłaszczoną psychologią postaci i wydumanymi problemami. Zacytowała przy tym Umberto Eco, który pisał o takich powieściach: „Przyjemność płynąca z narracji wynika z powtarzania tego, co już znane: powtarzania cyklicznego, które ma miejsce zarówno w ramach jednego dzieła literackiego, jak i całej serii dzieł. Do reguł gry należy także mnożenie okazji do topicznych powtórzeń za sprawą dopisywania coraz to nowych epizodów, posługiwanie się uproszczoną psychologią znajdującą zastosowanie we wszystkich wersjach jednego i tego samego powieściowego archetypu”. Tyle Umberto Eco, a jednak… czytelnicy to kupują. Nakłady szmirowatych powieści biją rekordy. W tym samym czasie te ambitniejsze, nie oparte na schematach, które zyskują pochlebne recenzje profesjonalistów, często nie znajdują czytelników. A jeśli już, to nie mają takiego zasięgu. Z czego to wynika? Moim zdaniem z obniżenia poziomu intelektualnego społeczeństwa (nie tylko polskiego). Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Norwegii oraz USA robiono badania na temat poziomu IQ (choć jak wiadomo testy IQ badają tylko jeden rodzaj inteligencji) i okazało się, że choć na początku XX wieku IQ człowieka wzrastało o około 3 punkty na dekadę, co jest naprawdę sporą liczbą, to szczyt nastąpił wśród urodzonych w połowie lat siedemdziesiątych. Od tego czasu niestety średnia IQ na świecie się zmniejsza i to o 7 punktów. Innymi słowy, jak pisała Wisława Szymborska, …
Wyświetlono 25% materiału - 366 słów. Całość materiału zawiera 1467 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się