Poniedziałek, 20 października 2008
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru10/2008
Howard Jacobson znany jest angielskim czytelnikom od ćwierćwiecza – w 1983 zadebiutował doskonale przyjętą powieścią „Coming from behind”, rok później ukazał się „Peeping Tom”. Szybko okrzyknięto go, wtedy może jeszcze na wyrost, brytyjskim Philipem Rothem: Żyd piszący z humorem o żydowskiej mniejszości, ironizujący, nie stroniący od seksu, przy tym pełen zrozumienia i ciepła dla swych korzeni (Jacobson pochodzi z Manchesteru). W Polsce długo pozostawał nieznany, niebawem nakładem Cyklad ukaże się wreszcie pierwszy polski przekład jego powieści „Noce kaluki”. W angielskich księgarniach jest już jego najnowsza książka, „The act of love” (Cape). Nietypowy to akt, przyznaje. Bohater powieści, antykwariusz Felix Quinn, szuka wpierw idealnej żony, potem, gdy już się pobrali, zabiera się za znalezienie dla niej idealnego kochanka. Bo to, że żona musi być niewierna, jest niejako wliczone w koszty – tak toczy się światek, Quinn nawet się temu nie dziwi. Powód? Zazdrość. Chęć rozciągnięcia całkowitej kontroli. A także nadmiar lektur – to w swej ulubionej książce, „Roberte ce soir” Pierre’a Klossowskiego znajduje pozornie niemożliwe do rozwikłania zadanie: jak być równocześnie aktorem i widzem, kochankiem i zazdrosnym mężem? Znalezienie rozwiązania zajmuje go teraz więcej niż cokolwiek innego, ale idealny kochanek Marisy, Marius, też nie przynosi mu ukojenia, raczej stawia kolejne pytanie: czy taka kontrolowana, upragniona zdrada może być wciąż uważana za zdradę? Jacobson nie daje wyczerpującej odpowiedzi, zostawia to czytelnikowi, któremu zdążył już zamącić w głowie: wierność małżeńska – hm, a cóż to takiego?… Inny przykład iluzji, wręcz ułudy znajdziemy w powieści Uwe Tellkampa „Der Turm” (Suhrkamp). Niemiecki lekarz, autor trzech zaledwie powieści i kilkunastu opowiadań, jest laureatem kilku liczących się wyróżnień, w tym tegorocznej Uwe-Johnson-Preis. „Der Turm” opowiada o …
Wyświetlono 25% materiału - 269 słów. Całość materiału zawiera 1077 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się