środa, 28 czerwca 2023
Rozmowa z KATARZYNĄ ZYSKOWSKĄ, autorką książki „Nocami krzyczą sarny”
Klimat powieści „Nocami krzyczą sarny” przywołał z zakamarków mojej pamięci kadry z filmu Petera Weira „Piknik pod Wiszącą Skałą”. Podobne niedomówienia, aura tajemniczości i grozy, kobiece bohaterki z przeszłości... Dziękuję za to porównanie, bardzo mi pochlebia. Jestem ogromną fanką „Pikniku”, zarówno filmu, jak i książki. Uwielbiam ich specyficzną mroczną atmosferę. Jednak przy pisaniu powieści nie inspirowałam się tamtą historią, a jeżeli tak, to nieświadomie. Myślę, że wrażenie niedopowiedzenia i grozy w mojej powieści wypływa głównie ze specyfiki miejsca, które opisuję. Poniemiecka wioska zagubiona w górach, tajemnicze sztolnie hitlerowskiego kompleksu Riese, do tego duchy Niemców wygnanych ze swoich domów, traumy kresowych przesiedleńców, a w tym wszystkim los kobiet, które, bez względu na narodowość, stają się ofiarami wojennej nawałnicy, by potem przez lata strzec swoich sekretów. Skąd pomysł na miejsce i czas tej literackiej fabuły? Ma pani w rodzinie repatriantów? Urodziłam się na Mazowszu i Warszawa zawsze będzie zajmować ważne miejsce w moim sercu, ale kocham także góry, dlatego kilka lat temu zaczęłam szukać skrawka ziemi, gdzie mogłabym zbudować wakacyjny dom. Początkowo myślałam o Podhalu, bo lubię Tatry, ale gdy trafiłam w Sudety, do pewnej wymarłej wioski na polsko- -czeskim pograniczu, zrozumiałam, że szukałam dokładnie tego miejsca, a właściwie powiem inaczej: ono czekało na mnie. Wiem, że dziwnie to brzmi – sama nie wierzę w metafizykę, w przeznaczenie – a jednak kiedy stanęłam na zboczu jednej z gór, z miejsca poczułam, że jestem u siebie. Początkowo urzekły mnie przede wszystkim krajobrazy, cisza, ale im częściej tam bywałam, zaczęłam też dostrzegać osobliwą atmosferę, która panuje wokół. W zasadzie cała okolica zdaje się „gadać” historią. Na każdym wzniesieniu można natknąć się na ruiny opuszczonych domów, artefakty życia ludzi, …
Wyświetlono 25% materiału - 255 słów. Całość materiału zawiera 1020 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się