Piątek, 28 lipca 2023
Rozmowa z IZABELĄ SZYLKO, autorką książki „Poszukiwacze siódmej księgi”
Mikołaj Kopernik patronuje w Polsce rokowi 2023. Miało to wpływ na powstanie pani najnowszej książki? Zaczęłam pisać „Poszukiwaczy siódmej księgi” wiele lat temu, kiedy Rok Kopernika jeszcze nawet nie był w planach. Szukałam tematu na powieść przygodową, w której chodziłoby o poszukiwanie „skarbu”, i natknęłam się na informację, że dzieło „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika liczyło początkowo siedem ksiąg, ale w druku ukazało się tylko sześć. Tytułowa strona rękopisu zaginęła, więc nie wiadomo, ile było ksiąg. Wydawca samowolnie usunął z przedmowy list Kopernika do papieża Pawła III i dopisał własny, asekuracyjny wstęp, w imieniu astronoma, ale bez jego wiedzy, że teoria heliocentryczna to tylko jedna z wielu możliwych hipotez. Do tego zmienił tytuł, bo u Kopernika było „O obrotach”, a w druku ukazało się „O obrotach ciał niebieskich”. Biorąc to wszystko pod uwagę, można przypuszczać, że wydawca nie miałby problemu z usunięciem siódmej księgi. Ale możliwe jest również, że wydawca usunął ją sam Kopernik. Dlaczego? Czy chciał coś ukryć? I tak pojawił się pomysł na „skarb”, który trzeba było tylko odnaleźć. Wariacje historyczne – to właściwy określnik tej powieści? Trochę tak. Historia odgrywa w tej książce istotną rolę, ale, mam nadzieję, nie przytłacza czytelnika. Wszystkie informacje historyczne są dobrze udokumentowane, natomiast pozwoliłam sobie czasem na własną interpretację …
Wyświetlono 25% materiału - 194 słów. Całość materiału zawiera 778 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się