Piątek, 20 lutego 2009
Najważniejsze książki XX wieku
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2009
Wieloznaczna, pełna odniesień filozoficznych i psychoanalitycznych powieść polskiego pisarza stała się najgłębszym dziełem literackim zaliczanym do gatunku science fiction. Dzieło to rozsadziło ramy konwencji i zbudowało pomost między fantastyką, filozofią i futurologią. W 1961 roku, kiedy „Solaris” ujrzał światło dzienne, 40-letni wówczas Stanisław Lem miał już ugruntowaną pozycję jako autor science fiction na polskim rynku wydawniczym, a na płaszczyźnie międzynarodowej jego sława stopniowo wzrastała. Wydanie „Solaris” nastąpiło w 10 lat po jego książkowym debiucie, a byli nim „Astronauci”, powieść o wyprawie na Wenus załogi złożonej z symbolicznej reprezentacji tytułowych astronautów z różnych krajów, a głównie ze Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych. Przy czym to ostatnie państwo utraciło już swój kapitalistyczny charakter, bo socjalizm – a co za tym idzie i pokój – zapanował na całym świecie (akcja rozgrywa się na początku XXI wieku). Wydana w okresie socrealizmu powieść Lema zawierała elementy obowiązującej wówczas ideologii, był to niezbędny haracz jaki autor musiał zapłacić władzom za możliwość jej publikacji. Książka podbiła jednak czytelników wyobraźnią autora i jego wizją planety Wenus. Najczęściej tłumaczony polski autor Po Październiku 1956 roku Lem mógł już pisać swobodnie, nie okraszając swoich fantastyczno-futurologicznych treści literackich ideologiami politycznymi. Powstały wówczas „Dzienniki gwiazdowe” (1957), „Eden” oraz „Śledztwo” (1959), „Pamiętnik znaleziony w wannie” i „Powrót z gwiazd” (1961), a także dzieło filozoficzne „Dialogi” (1957). Kiedy ukazał się „Solaris” – trzecia książka Lema wydana w 1961 roku – pisarz był już najczęściej tłumaczonym autorem polskim na języki obce i to właśnie opowieść o tajemniczej planecie z wypełniającym ją organicznym, żywym oceanem, stała się pomostem prowadzącym do uznania jego pozycji twórczej między światem wschodnim (mówiąc umownie), a …
Wyświetlono 25% materiału - 264 słów. Całość materiału zawiera 1056 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się