Wtorek, 25 września 2018
Na 100-lecie odzyskania niepodległości
Polska 100 lat Bosz, Olszanica 2018, s.600, 500 zł, ISBN 978-83-7576-365-2 W dwudziestoleciu międzywojennym ukazało się wiele publikacji, które i dzisiaj zachwycają poziomem merytorycznym i edytorskim, a do tego są stale poszukiwanymi pozycjami na rynku antykwarycznym, uzyskując wysokie ceny podczas aukcji bibliofilskich. Przykładem takiego wspaniałego i pomnikowego dzieła jest trzytomowa edycja zatytułowana „Polska, jej dzieje i kultura od czasów najdawniejszych do chwili obecnej”, jaka ukazała się w 1932 roku nakładem wielce zasłużonego wydawnictwa Trzaska, Evert i Michalski i uznawana jest za najlepsze międzywojenne kompendium historii i kultury polskiej, opracowane przez wybitnych historyków. Do tej chwalebnej tradycji dołącza obecnie równie znacząca dla naszych czasów pozycja powstała dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości, a w zasadzie dwa sprzęgnięte ze sobą tomy, których edytorem jest wydawnictwo Bosz, w sposób porównywalny zasłużone dla współczesnej polskiej kultury jak wspomniana przedwojenna oficyna. Dorobek stworzony w ciągu blisko ćwierćwiecza istnienia wydawnictwa Bosz to ponad pół tysiąca tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym dwa miliony egzemplarzy, głównie wielojęzycznych albumów o sztuce, dziedzictwie kulturowym, twórczości uznanych artystów oraz pięknie rodzimego krajobrazu, ale też pozycji dokumentalnych i beletrystycznych – zawsze na najwyższym poziomie edytorskim. Jednym z głównych zamierzeń wydawnictwa jest promocja kultury narodowej, co przynosi niezwykle skuteczne rezultaty. Założycielami oficyny są znani i cenieni wydawcy Barbara Kaniewska-Szymanik i Bogdan Szymanik, a biuro wydawnictwa mieści się w Lesku, niewielkiej miejscowości w Bieszczadach, co nie stanowi przeszkody we współpracy zarówno z wybitnymi twórcami, jak i z czołowymi placówkami kulturalnymi w całym kraju, a przy tym również z zagranicznymi partnerami. W składającym się z dwóch odmiennych tomów przedsięwzięciu głównym tytułem jest bardzo bogato ilustrowana publikacja albumowa zatytułowana „Polska 100 lat”. Jak mówił na wielu już spotkaniach promocyjnych Bogdan Szymanik, idea powstania tej książki narodziła się w trakcie jego rozmowy z prof. Jerzym Bralczykiem, który zasugerował potrzebę upamiętnienia stulecia niepodległości w formie wyjątkowej edycji. Pomysł szybko przerodził się w koncepcję pracy zbiorowej, której kształt miała stworzyć specjalnie powołana w tym celu Rada Programowa. Zaproszono do niej profesorów Michała Kleibera jako przewodniczącego, Andrzeja Mencwela, Adama Daniela Rotfelda i Henryka Samsonowicza oraz wybitnych znawców polskiej kultury: Wiesława Myśliwskiego i Waldemara Dąbrowskiego. …
Wyświetlono 25% materiału - 343 słów. Całość materiału zawiera 1373 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się