Poniedziałek, 3 października 2016
Eugeniusz Piliszek (1.08.1928-22.08.2016)
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru9/2016
Jakże trudno jest zawrzeć w kilku zdaniach dorobek tak niezwykłego i aktywnego człowieka, który całe swoje zawodowe życie poświęcił upowszechnianiu nauki i kultury poprzez książki. Już podczas studiów na Politechnice Warszawskiej w 1950 roku rozpoczął pracę w Państwowych Wydawnictwach Technicznych, a następnie w Wydawnictwie Budownictwo i Architektura. W 1957 roku był jednym z założycieli Wydawnictwa Arkady, w którym potem przez 32 lata pracował na różnych kierowniczych stanowiskach, w tym od 1966 do 1989 roku jako dyrektor i naczelny redaktor. Z wielkim zaangażowaniem, wręcz z pasją, kierował firmą, która wydawała wówczas nie tylko książki, ale także miesięczniki: "Architektura", "Dom", "Foto", "Fotografia". Dzięki Jego wysiłkom Arkady zajęły znaczące miejsce na polskim rynku wydawniczym, a dziesiątki publikacji z logo Arkad zostawiły trwały ślad w kulturze narodowej i światowej. Eugeniusz Piliszek pozostawił po sobie kilkadziesiąt doskonale zredagowanych książek. Był również autorem i tłumaczem licznych publikacji z dziedziny budownictwa, a także inicjatorem wielu serii i indywidualnych przedsięwzięć wydawniczych publikowanych w kilku językach, wysoko ocenianych przez krytyków i czytelników. Miał wielkie zasługi w inicjowaniu i realizacji książek z dziedziny sztuki w koedycji z wieloma wydawcami ówczesnych krajów socjalistycznych, bo - jak twierdził - książki zawsze sprzyjają lepszemu wzajemnemu poznawaniu się narodów. Tak trafiły do rąk polskich czytelników pierwsze wydania albumów prezentujących zbiory Ermitażu, Prado, Luwru, …
Wyświetlono 25% materiału - 209 słów. Całość materiału zawiera 837 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się