Poniedziałek, 13 lipca 2020
Rozmowa z Anną Arno, autorką książki „Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim”
Konstanty Jeleński miał w żyłach domieszkę krwi włoskiej i pochodził z nieprawego łoża? Był biologicznym synem Carla Sforzy, wybitnego polityka, potomka starego arystokratycznego rodu. Pewnego dnia matka pokazała Kotowi fotografię Sforzy i stwierdziła, że jest do niego uderzająco podobny. Uważała, że jedynak od dawna domyślał się prawdy o swoim pochodzeniu. Z naturalnym ojcem spotkał się jeszcze kilkakrotnie – niechętnie, wysyłany przez matkę, która liczyła na pomoc w różnych życiowych kłopotach. Sforza był wielką miłością Reny Jeleńskiej. Jej małżeństwo było niezwykle liberalne i otwarte – z mężem łączyły ją przyjacielskie stosunki, ale oboje romansowali, za obopólnym przyzwoleniem. Nałóg formalnego ojca rzutował na rozwój syna? Męża swojej matki – Konstantego Jeleńskiego seniora – Kot zawsze traktował jak ojca, wydawał się ogromnie do niego przywiązany. „Tatuś” był dyplomatą, inteligentnym i  pełnym poczucia humoru. Zapewne gdyby nie alkoholizm, wspiąłby się wyżej na szczeblach kariery. W wieku nastoletnim Kot szukał go po barach w Monachium. Potem wspierał również finansowo oboje rodziców. Ta odpowiedzialność mu ciążyła, lecz przeważały serdeczne uczucia. Związek Kota z  matką można uznać za toksyczny? Określenie „toksyczny związek” pochodzi z  języka współczesnej psychologii: spłaszcza wielowymiarowe, ludzkie relacje. Kiedy Kot był mały, Teresa Jeleńska oddała go na wychowanie swojej matce, a sama towarzyszyła mężowi na zagranicznych placówkach. Mimo to, a może właśnie dlatego, będąc nastolatkiem, był do niej nadzwyczajnie przywiązany. Tęsknił za nią, zwierzał się jej z pierwszych miłostek. Ale i coraz częściej się z nią spierał: …
Wyświetlono 25% materiału - 221 słów. Całość materiału zawiera 887 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się