Piątek, 26 maja 2023
Rozmowa z WIOLETTĄ SAWICKĄ, autorką książki „Klątwa Langerów”
„Klątwa Langerów” to czysta kreacja czy proza inspirowana faktami? Pytam, bo pierwszy tom „Opowieści warmińskiej” jest silnie osadzony w dziejach. Fabuła jest fikcją literacką, ale tło historyczne, panujące wówczas realia, nastroje i oczekiwania co do plebiscytu, który miał zdecydować o przynależności Warmii, Mazur i Powiśla do Polski czy Prus Wschodnich, są jak najbardziej prawdziwe. Lubię wplatać losy moich bohaterów w rzeczywisty nurt wydarzeń. W pierwszym tomie „Opowieści warmińskiej” jest ich wiele, tak samo jak postaci, które orędowały za polską sprawą i budziły polskiego ducha pośród Warmiaków. To m.in. Feliks Nowowiejski, Andrzej Samulowski czy Jan Baczewski. Starałam się w powieści wiernie oddać zwyczaje warmińskie, gdzie rytm życia i pracy wyznaczały pory roku, święci patroni oraz to, co było kluczowe dla polskich Warmiaków: przywiązanie do ziemi i wiary katolickiej. Łosiery, czyli pielgrzymki, które szły do Gietrzwałdu, świętego miejsca dla Warmiaków, to naprawę było dla nich wielkie przeżycie. Myślę, że cała ta książka pachnie dawną Warmią. Jej piękną naturą, klimatem i tradycją, nawet jeśli wątek głównych bohaterów jest wykreowany. Nowa seria pióra Wioletty Sawickiej wiąże się jakoś z „Wiekiem miłości, wiekiem nienawiści”? Owszem, ponieważ traktuje o losach rodziny Joachima Langera, ukochanego Oleńki Ostojańskiej, którego czytelnicy poznali w sadze „Wiek miłości, wiek nienawiści”. Jednak jest to na tyle luźne połączenie, że nie znając tej serii, można sięgnąć po „Klątwę Langerów”. Niemałą rolę odgrywają w narracji gusła. Czy jest pani zabobonna? Nie jestem, ale czarny kot przebiegający drogę źle mi się kojarzy. Odruchowo łapię się też za guziki, kiedy widzę kominiarza. Mamy wiosnę, przylatują bociany, zwykle pierwszego wolę zobaczyć w locie, bo ponoć wróży to dobry rok. Jeżeli uznać to za zabobony, to w żaden sposób nie rzutują na moje życie. Stanowią raczej sympatyczne wspomnienie dzieciństwa. Warmię od Mazur dzieliła głównie religia? Tak, gdyż historycznie Warmia była zawsze katolicka, a Mazury …
Wyświetlono 25% materiału - 282 słów. Całość materiału zawiera 1130 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się