Wtorek, 3 listopada 2020
Kryzys, chaos, bałagan, zamieszanie, katastrofa, spisek, zdrada – wdzięczny temat dla autora. Zastanawiam się, kiedy falę zachorowań wyprzedzi fala publikacji z motywem wirusa (niezawodny w takich momentach Slavoj Žižek już posklejał rozmaite koncepcje w tomie „Pandemia!”…). Bo w pandemii znaleźć można wszystkie wymienione przeze mnie określenia – i z pewnością jeszcze więcej. Jakież wspaniałe pole do popisu dla zdolnego twórcy. Historia obfituje w takie sytuacje, nawet nie trzeba silić się na zmyślone narracje. Prawdę mówiąc, każdy tom „Historii powszechnej” (edycja obojętna) daje się czytać jak thriller pospołu z reportażem śledczym i powieścią poetycką. Pod jednym warunkiem: musi być sprawnie napisany. Narracja musi wciągać, nie powinno brakować napięcia, czytelnik nie może się zgubić w gąszczu nieistotnych informacji i zbędnych szczegółów. Korzystając z kilku dni wolnego, sięgnąłem po odłożoną na taką właśnie okazję pracę Jeana des Cars „Berło i krew”. Na dzisiejsze szybko pędzące czasy – vintage, bo opublikowana cztery lata temu. Ale oficyna zacna, Wydawnictwo Literackie, tłumaczka też ceniona: Małgorzata Kamińska-Maurugeon, wspierana przez zespół w postaci opiekunki redakcyjnej, redaktorki i trzech korektorek. Strach się bać. Co mówię nie bez powodu. Ciekawy …
Wyświetlono 25% materiału - 174 słów. Całość materiału zawiera 698 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się