Czwartek, 1 grudnia 2022
Rozmowa z KASPREM BAJONEM, autorem książki „Gambit orangutana”
Za stolicę naszych szachów uchodzi Łódź? Kiedyś uchodziła. Na przełomie XIX i XX wieku. Było to miejsce idealne dla rozwoju tej dyscypliny. Bogaci mieszczanie, kupcy uwielbiali grę w szachy. Ponadto było sporo kawiarni, a te stanowiły naturalne środowisko dla szachistów. Tam się wykuwały idee. Jednocześnie Łódź była wieloetniczna i położona na skrzyżowaniu wielu szlaków handlowych, co od zawsze w jakimś sensie sprzyjało szachom. Była to gra z pogranicza kultur, kosmopolityczna. I pod tym względem Łódź była „ziemią obiecaną” nie tylko dla fabrykantów, ale także dla szachistów. Do rozwoju i spektakularnych sukcesów szachowych wydatnie przyczynili się Polsce Żydzi, o czym często zapominamy… Grający w szachy o tym pamiętają, ale rzeczywiście wiedza ta nie jest jakoś bardzo szeroko rozpowszechniona. Sądzę jednak, że bierze się to stąd, iż szachy są mało popularne, a ich chwilowy współczesny renesans nie skutkuje jak mniemam wiele większym zainteresowaniem ich historią. W zasadzie całe przedwojenne polskie szachy to byli Żydzi – oni stanowili elitę, byli najsilniejszymi graczami. Środowiska endeckie chciały to zmienić, co więcej – poddawały w wątpliwość „polskość” reprezentacji na szachowych olimpiadach, skąd nasi zawodnicy notorycznie przywozili medale. Jednak wielkim patronem polskich szachów był Józef Piłsudski, a ten cenił wielokulturowość i wieloetniczność. Prześledził pan pojedynki szachowe Piłsudskiego z Sosnkowskim. Jakie miały korzenie? Kto częściej wygrywał? Środowisko sanacyjne – że tak to ogólnie nazwę – lubowało się w szachach. Pewnie też za sprawą Marszałka, który był honorowym prezesem Polskiego Związku Szachowego. Jego pojedynki z Sosnkowskim, zwanym „Szefem”, zaczęły się najprawdopodobniej pod koniec I wojny …
Wyświetlono 25% materiału - 232 słów. Całość materiału zawiera 929 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się